Hep tanığız adalet bekliyoruz!

14 yıl önce gerçekleşen Mısır Çarşısı'ndaki patlamayla ilgili yargılanan Pınar Selek, iki kez verilen beraat kararının ardından İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 3. kez yargılanıyor.


14 yıl önce Mısır Çarşısı'nda meydana gelen patlama ile ilgili davada, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Pınar Selek, daha önceki yargılamada, patlamanın nedeninin bilinemediği gerekçesi ile beraat etmişti. Fakat Yargıtay 9. Ceza Dairesi bu kararı bozdu ve mahkemenin hüküm kurmasını istedi. Bunun üzerine yapılan yargılamada yine patlamanın nedeninin bilinmediğini söyleyen mahkeme, Selek'in 2.kez beraatına karar verdi.

Bunun üzerine tekrar Yargıtaya giden dosyada Selek için müebbet hapis istemiyle yeniden yargılansın denildi. Pınar Selek'in avukatlarının talebi üzerine Yargıtay Başsavcılığı'nın kararına itiraz edildi. İtiraz üzerine dosya, Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından incelendi ve Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin kararı onaylandı. Bunun üzerine dosyanın yeniden geldiği İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinde 9 Şubat 2011'de görülen duruşmada Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkında daha önce 2 kez verilen beraat yönündeki kararına direnilmesi hükmedildi. Fakat 22 Kasım'da görülen son duruşmada mahkeme direnme kararından vazgeçti. Tüm bu gelişmeler üzerine mahkeme 13 Aralık için tarih verdi.

Tamamen bir hukuk rezaleti haline gelen bu davaya tepki göstermek ve Pınar Selek'e destek vermek için 13 Aralık!ta Çağlayan Adliyesi önünde toplanan 400 kişilik grubun ellerinde "Hep tanığız adalet bekliyoruz" yazılı lolipoplar vardı. Grup adına basın açıklaması yapılırken basın ile bir çok  sivil toplum kuruluşunun ve yabancı gözlemcilerin yoğun ilgisinin olması dikkat çekti. Duruşma sonucunda, yargılamanın 24 Ocak 2013 tarihine ertelenmesine karar verildi.