Güle güle Berfo ana

Cumartesi anneleri ilk defa Galatasaray meydanında Cuma günü toplandılar. Cumartesi annelerinin simge ismi Berfo Ana'nın vefatı sebebiyle.

Hayatı 12 Eylül askeri darbesinin hemen ertesinde 13 Eylül 1980'de, Ardahan'ın Göle ilçesindeki Okçu köyündeki evinden gözaltına alınan oğlu Cemil Kırbayır'ı aramakla geçen Berfo Ana,  "Benim evladım gelir diye kapıyı, bacıyı açık bıraktım. Ay geçti, gün geçti, sene geçti benim çocuğum gelmedi. Benim çocuğum ölmüşsse cenazesini bana versinler" diyen bir Cumartesi Annesi'ydi.

Dönemin yetkilileri Cemal  Kırbayır'ın firar ettiğini söylemiş olmasına rağmen görgü tanıkları, Cemil Kırbayır'ı işkencecilerin öldürdüğünü söylüyordu. Yıllar sonra bu durum, TBMM İnsan Hakları Komisyonu tarafından da tespit edildi

Berfo Ana, 4 Nisan 2012'de başlayan, dönemin Genelkurmay Başkanı Kenal Evren ve emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı davanın müdahillerindendi. Ambulansla duruşmaya gelen 104 yaşındaki Berfo Ana, sağlık durumu gerekçesiyle duruşmaya gelmeyen Kenan Evren'e şöyle sesleniyordu: "Allah senin evini yıksın. Kenan Evren korkma. Elin ayağın boşuna titremesin. Sen benim ocağımı söndürdün. Allah da senin söndürsün. Evren utanmadın mı?"

Berfo Ana'nın cenazesi saat 10:00'da tören için Galatasaray Lisesi önüne getirildi. Berfo Ana'nın kızıl karanfillerle kaplı tabutu araçtan indirilerek omuzlarda meydandaki masaya kadar taşındı. Tabutun konduğu masada, "Benim annem cumartesi, Berfo Annem Cumartesi" ve "Unutmadık unuturmayacağız!" yazıları yer alırken, Cemir Kırbayır ve Berfo Ana'nın resimleri de yer aldı.

Yapılan tüm konuşmalarda Berfo Ana'nın vasiyeti olan oğlunun kemiklerini bulma sözü ile birlikte kayıpların akıbetini sormaya devam etme sözü de verildi. Tören sırasında, Berfo Ana'nın kızı ve oğlu da birer konuşma yaptılar.

Cumartesi Anneleri'nin düzenlediği törene BDP Eş Genel başkanları Gülten Kışanak, Selahattin Demirtaş, ÖDP Eş başkanı Alper Taş, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Av Eren Keskin de katıldı.

Galatasaray Lisesi önündeki törenin ardından Berfo Ana'nın cenazesi yine omuzlarda araca taşınıp Karacaahmet Mezarlığı'ndaki Şakirin Camii'sine gönderildi.  Cenaze buradan  cenaze namazı kılınıp, Ardahan Göle'ye defnedildi.