Gezi açıldı, kapandı, polis terörüne devam!

15 Haziran'daki saldırıdan beri polis işgalinde olan Gezi Parkı'nın bugün (8 Temmuz) halka açılacağı duyurulmuştu. Gezi Parkı halka açıldı açılmasına ama, ancak 2.5 saat açık kalabildi! Polis parkı biber gazı kullanarak boşalttı, parka girmek isteyen halka önceki günlerden daha sert müdahale ederek şiddetine kaldığı yerden devam etti. Gezi Parkı boşaltıldıktan sonra polisin saldırısı İstiklal Caddesi ve ara sokaklarda devam etti.

8 Temmuz günü gece geç saatlere kadar İstiklal Caddesi üzerinde polis müdahalesi sürdü. Zaman zaman aklınca taktikler geliştirerek ara sokaklardan kitleye saldıran polis, çok sayıda gaz bombası kullanarak aralarında DİP militanlarının da bulunduğu kitleyi Tünel’e doğru sürdü. Burada polisin işi bitiyor, eli palalı, silahlı faşistler devreye giriyordu. Dünkü saldırılarda da aynı senaryo tekrar oynandı.

Buna karşılık, gece yarısından sonra sosyal medyada Gezi Parkı’nın yeniden açıldığı haberi yayıldı. Bir grup DİP militanı bunun üzerine Gezi Parkı’na yöneldi. Saatin geç olmasından dolayı park fazla kalabalık değildi. Ancak haberi alarak gelen yüzlerce kişi geç saatlere kadar şarkılar söyledi, sloganlar attı. Gece karşılaşılan bu güzel manzara, Gezi parkını yıkmaktayken Halk isyanı tarafından suçüstü yakalanan, ardından da dün parka girmek isteyenlere karşı, “bu park halkındır, siz giremezsiniz” diyen İstanbul Valisi’nin palavralarına da güzel bir yanıt oldu. Artık halk nezdinde madara olmuş durumdaki Vali’ye en güzel yanıtı, dün parkta otururken polis tarafından kendisine “park yeniden kapandı, dışarı çıkın” denilen bir teyzemiz veriyordu: “Aç kapa musluk mu bu? Burada çay içiyorum, çıkmıyorum dışarı!”

Çok sayıda gözaltı
Devrimci İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Levent Dölek'in de aralarında bulunduğu en az 47 kişi gözaltına alındı.

Vali'de her şey aynı
Yaşanan olayların ardından Vali Mutlu yaptığı açıklamada "ben izin vermezsem vermem, nerede izin verirsem orada gösteri yaparsınız" duruşunu yineledi.

 

Levent Dölek gözaltı

Gezi Parkı'nda gece tekrar açıldı