Gerçek Gazetesi toplantısı Taksim Gezi Parkı’nda yapıldı

Devrimci İşçi Partisi İstanbul’da her ay düzenlediği Gerçek Gazetesi tartışma toplantısını yaklaşan 1 Mayıs vesilesiyle 22 Nisan Pazar günü Taksim Gezi Parkı’nda gerçekleştirdi.

Her ay olduğu gibi kahvaltı eşliğinde gerçekleştirilen toplantıda Gerçek Gazetesi’nin Nisan sayısının sunumunu Sungur Savran yoldaş gerçekleştirdi. Sungur Savran, Gerçek Gazetesi’nin son sayısında manşete çıkarılan ve aynı zamanda DİP’in 1 Mayıs şiarı olan “Devrimi Göreceğiz, Zaferini Hazırlayalım!” yaklaşımını güncel gelişmeler ışığında temellendirdi.

Sungur Savran, devrim kavramının giderek daha fazla geçerlilik kazandığını belirtirken bunda yükselen Arap devriminin etkili olduğunu AWID toplantısında Tunus’lu bir kadının devrimci şiirini okuyarak ve bu şiirin yüzlerce kadının nezdinde gördüğü teveccühü aktararak ifade etti. Devrimin zaferini hazırlamak için Devrimci İşçi Partisi’nin kitlelerin ve devrimin öncüsü olarak örgütlenmesinin önemine dikkat çeken Savran tüm katılımcıları 1 Mayıs’ta DİP saflarında yer almaya çağırdı.

Daha önceki gazete toplantısında olduğu gibi bu toplantıda da metal, inşaat-yapı, tekstil, banka-sigorta, eğitim, sağlık işkollarından işçi ve emekçiler yer aldılar. Direnişteki Hey Tekstil işçilerinin temsilcileri yaptıkları konuşmalarla direnişin geldiği aşamayı ve bu süreçten çıkardıkları dersleri aktardılar. Özellikle son dönemde polisin arttırdığı baskılara karşı işçi kadınların direnişin öncülüğünü yapması ve bu sayede direnişin yeni mevziler kazandığı aktarıldı.

Toplantıda emek ve meslek örgütlerinden kadınlar platformunda yer alan yoldaşlarımız söz alarak emekçi kadınların 27 Nisan günü Hey Tekstil direnişine dayanışma ziyaretinde bulunarak direnişe erzak yardımında bulunacaklarını duyurdu.

Güzel ve sıcak bir havada geçen, farklı yerlerden gelen işçiler ve gençler arasında çeşitli paylaşımların da ortamı olan toplantı 1 Mayıs hakkında yapılan bilgilendirmeler ve “Taksim Tahrir olacak!” şiarıyla sona erdi.