DİSK 20 Kasım’ı "Filistin halkıyla dayanışma günü" ilan etti

DİSK, İstanbul, İzmir, Samsun, Ankara dahil bir çok ilde "Emperyalizmin şımarık çocuğu İsrail’e “dur!” Demek için Filistin halklarıyla dayanışma" şiariyla  bugün toplandı.

İstanbul'da  12:30'da 4.Levent Metro çıkışında toplanan yaklaşık 350 DİSK üyesi, sloganlarla Levent'de bulunan İsrail konsolosluğuna "Filistine özgürlük" dövizleri ile  yürüdü. Yürüyüş esnasında : "Katil İsrail Filistin’den defol! , Filistin halklarına özgürlük! , Kahrolsun Siyonizm! Yaşasın halkların kardeşliği" sloganları atılırken, çevreden geçen araçlar kornalarıyla eyleme destek verdiler.

İsrail konsolosluğuna varıldığında DİSK adına  basın açıklaması yapan  DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal İş Başkanı Adnan Serdaroğlu, Filistin halkını selamlayıp  basın açıklamasına başladı. Açıklamada, "hükümetin bir taraftan Filistin'e sahip çıkıyormuş gibi yaparken, diğer taraftan  Malatya'da ki İsrail'i koruyan füze kalkanının kaldırılmamasının ve İsrail ile olan asgari anlaşmaların devam etmesinin İsrail ile ilişkiler konusunda hükümetin ne kadar samimiyetsiz olduğunu belirtti. Serdaroğlu, "direnişteki her yerin Filistin" olduğunu söylerken,  açıklamasını, "kahrolsun İsrail! Yaşasın özgür Filistin,yaşasın işçilerin birliği ve halkların kardeşliği" sözleri ile bitirdi.

Serdaroğlu'nun açıklaması sık sık "Filsitin halkı yalnız değildir, Katil İsrail Filistin'den defol!"  sloganları ile kesilirken, polisin yoğun güvenlik önlemi alması dikkat çekti.