Direnen Maltepe Üniversitesi Hastanesi işçilerine sınıf kardeşlerinden ziyaret

6 Aralık Cumartesi günü İstanbul'da Maltepe Üniversitesi Hastanesinde çalışan çoğu temizlik personelinden oluşan 98 işçinin işine sendikalı oldukları için son verilmesi üzerine kurulan direniş çadırına, Disk Bank-Sen, Basın-İş, Sosyal-İş, Dev İletişim-İş, BİÇDA, Kaç Bize Gel, Plaza Eylem Platformu 20 Aralık Cumartesi günü ortak bir dayanışma ziyareti düzenledi.

Saat 10:30'da Maltepe Metrosu önünde toplanan sınıf kardeşleri, “Beyaz yakalılar, direnen Maltepe Hastanesi işçilerinin yanında" pankartı arkasında “Bu daha başlangıç mücadeleye devam", "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek", "Hastane işçisi köle değildir", "Sendika haktır engellenemez", "Direne direne kazanacağız”, "Yaşasın sınıf dayanışması" sloganlarıyla Maltepe Üniversitesi Hastanesi'ne bir yürüyüş gerçekleştirdi. 

Erdoğan'ın kaçak sarayının karşı işçilerin "direniş sarayı" yazısı astıkları çadıra yaklaşırken işçiler, dayanışmaya gelen dostlarını coşkulu sloganlarla karşıladılar. Bir kadın işçinin direniş hakkında verdiği kısa bir bilginin ardından ziyarete gelenleri temsilen çeşitli konuşamalar yapıldı. İlk sözü DİSK Sosyal-İş İstanbul Sekreteri Mahsun Turan aldı,sınıf dayanışmasının önemini vurguladı. Dev İletişim-İş başkanı Fatma Tulum, hastane işçisinin mücadelesini kendi mücadeleleri olarak gördüklerini ifade etti. Basın-İş adına söz alan Özge Yurttaş, basın işçilerinin kendi çalıştıkları yerlerde işçilerin mücadelesine destek olmak amacıyla direnişlerle ilgili haber yapmaya çalıştıklarında karşılaştıkları engellere değindi. Bank-Sen İstanbul Şube Sekreteri Armağan Tulunay, işçiler kağıt üzerinde mavi yakalı ya da beyaz yakalı diye ayrılsa da sömürünün ortak olduğunu vurguladı. Bazen şık plazalarda çalışırken beyaz yakalılara işçi olduklarını hatırlatmak zor olsa da bir kol işçisinin makineye, elindeki alete bağlılığı gibi bilgisayarlara bağlı çalıştıklarını, her gün kapı önüne koyulma tehdidi ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Bu nedenle sınıf kardeşlerinin yanında yer aldıklarını ve işyerlerine Maltepe işçilerinin sesini taşıyacaklarını söyledi. En kısa zamanda direnişin başarıya ulaşması dilerken o zamana kadar da her seferinde daha fazla insanı dayanışma için getirmeye çalışacaklarını ifade etti.

BİÇDA, Plaza Eylem Platformu ve Kaç Bize Gel’den konuşmacılar da beyaz yakalılar olarak işçi sınıfının bir parçası olduklarını, mavi-beyaz yaka ayrımına karşı bazen işyerine sembolik olarak mavi gömlekle gitmeyi tercih ettiklerini, mücadelelerinin bir olduğunu vurguladılar. İşçi sınıfının bir parçası oldukları için de sınıf kardeşlerinin yanında olduklarını, bundan sonra da olmaya devam edeceklerini ifade ettiler.

Konuşmaların ardından hep birlikte kahvaltı yapıldı, sohbet edildi. Sohbet sık sık coşkulu sloganlarla kesildi. Ziyaret halaylarla sona erdi.