DİP Mersin temsilciliği 1 Mayıs etkinliği yaptı

Devrimci İşçi Partisi Mersin il temsilciliği Pazar günü yeni bürosunda 1 Mayıs etkinliği yaptı. Saat 14.00’de başlayan etkinlik, 1 Mayıs’ın tarihsel gelişimine ilişkin sunum, 8 aylık liman direnişinin deneyimleri, Arap Devrimlerinin etkisinde 1 Mayıs’ın bugünkü anlamı ve müzik dinletisi programıyla başladı.

İlk önce bir yoldaşımız, Avustralyalı işçilerin, 1856'da, sekiz saatlik işgünü lehinde kutlamalar düzenlemesiyle başlayıp, Amerikalı işçilerin 1886'da l Mayıs'ın evrensel bir iş bırakma günü olmasına karar vermesiyle 1890’da ilk uluslararası işçi bayramının kutlandığını ve Türkiye’de 1 Mayıs’ın bugüne kadar nasıl kutlandığı 1977 ve 2007 1 Mayısları üzerinde duran, 1 Mayıs sunumunu yaptı.

Daha sonra sözü 8 aylık liman direnişinin öncülerinden olan bir yoldaşımız aldı. Yoldaşımız, Mersin limanında hem taşeron firmaya, hem de sendika bürokrasisine karşı vermiş oldukları mücadelelerinin deneyimlerini aktardı. Ardından bir diğer yoldaşımız, politik ve sosyal devrimlerden söz ederek devrimlerin ne olduğunu ve nasıl geliştiğini anlatarak, ancak bunun ışığında Arap Devrimlerinin anlaşılabileceğini, Tunus’ta Muhammed Bouazizi’nin kendini yakmasıyla başlayan sürecin hemen Mısır ve diğer Arap ülkelerini de sardığını ve buradaki politik devrimlerin kendi bağrında bir sosyal devrim barındırdığını açıkladı.

Türkiye’nin Osmanlı İmparatorluğu mirası dolayısıyla tarihsel olarak bu ülkelerle ilişkili olmasının Türkiye üzerinde de önemli bir etki yaratabileceğini belirten yoldaşımız, “Arap Devrimlerini buradan gördük ve biz Türkiye’de de devrimi göreceğiz zaferini hazırlayalım bunun için de Devrimci İşçi Partisi’ni 1 Mayıs alanlarından başlayarak büyütelim” diyerek sözlerini noktaladı. Son olarak da Mersin DİP müzik grubunun şarkılarıyla ve söyledikleri marşlarıyla etkinlik coşkulu bir şekilde sona erdi.