DHF’ye operasyon İzmir’de protesto edildi

13 Kasım tarihinde İstanbul, İzmir, Samsun, Dersim dahil birçok ilde Demokratik Haklar Derneklerine yapılan baskın ve gözaltılar, Demokratik Haklar Federasyonu öncülüğünde İzmir’de protesto edildi. 15 Kasım saat 18:00’de Konak eski Sümerbank önünde birçok kurumun katılımıyla bir basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada; ” Emperyalizmin Suriye halkına dönük saldırılarını yoğunlaştırarak gözünü İran’a diktiği ve ülkemiz hakim sınıflarına da tarihsel uşaklık misyonu biçtiği böylesi bir dönemde, ülkemiz ezilenleri üzerinde yoğunlaşan baskı ve sindirme saldırıları şaşırtıcı değildir.” dendi. Operasyonda gözaltına alınanların isimleri ve görevleri sayılırken, aralarında belediye meclis üyeleri, doktorlar, sendikacılar ve akademisyenler bulunduğu söylendi. DHF’ye yönelik gözaltı terörüne bu sabah (15 Kasım) yenilerinin eklendiği, Ankara, Dersim, İzmir, İstanbul, Adana, Mersin, Sivas, Kayseri, Zonguldak, Antalya, Isparta, Çanakkale, Uşak ve Diyarbakır’da DHF merkezi temsilcileri, üyeleri ve taraftarlarının gözaltına alındığı belirtildi. Şu ana kadar 57 kişinin gözaltına alındığının tespit edildiği ve bu sayının sürekli artmakta olduğu vurgulandı. “DHF üye ve taraftarları faaliyet alanlarında mücadeleyi daha fazla sahiplenerek bu kararlılığı temsil edeceklerdir. Dersim, Adana, Ankara ve İzmir’de saldırıya uğrayan derneklerimiz açık tutulacak ve dayanışma ziyaretleri derneklerimizde kabul edilecektir. Tüm halkımızı kurumlarına ve mücadelelerine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Bütün devrimci, demokratik, ilerici güçleri dayanışmayı yükseltmeye davet ediyoruz.” denilerek açıklama sonlandırıldı.

Eylemde “Gözaltılar serbest bırakılsın!”, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz!”, “Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez!”, “Yaşasın devrimci dayanışma!” ve “Devrimci tutsaklar onurumuzdur!” sloganları atıldı.

Eyleme Devrimci İşçi Partisi yanısıra BDSP, Partizan, Köz, Halk Cephes, Halkevi, İzmir Dersimliler Derneği, Kaldıraç, Alınteri ve BDP destek verdi.