Deva işçileri kararlı, sendika Deva'ya girecek!

Deva Holding A.Ş.'nin 580 işçi çalışan Çerkezköy'deki fabrikasında 20 Haziran tarihinde Petrol-İş Sendikası'na üye olduğu için 5 işçi işten çıkartıldı. İşçilerin çıkartılma bahanesi olarak iş kanunun 25/2 maddesi gösterildi. Ancak biz biliyoruz ki bu işçiler sendikaya üye oldukları için işten çıkartılmıştır.
 
30 Haziran tarihinde sendikalı civar fabrikaların işçilerinin de katılımıyla basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında patron uyarıldı ve atılan işçilerin geri alınması ve sendikayı kabul etmesi için ikaz edildi. Aynı zaman da sendikanın bu iş yerinde daha önce örgütlü olduğu belirtildi. 2010 tarihinde patronun yaptığı ayak oyunlarıyla birlikte sendikanın söz hakkını kaybettiği söylendi. 
 
AKP'nin Kristal-İş Sendikası'nın Şişecam grevini nasıl yasaklandığından ancak IŞİD gibi baş kesen bir örgütün desteklenmesinden kaçınılmadığı, yasağın asıl sebebinin hükümetin işçilerden korkusu olduğunun altı çizildi.
İşçilerin ancak örgütlü bir mücadele ile kazanım elde edileceğine değinildi ve basın açıklaması sona erdi.
 
1 Temmuz 2014 tarihinde atılan işçiler direnişlerini büyüterek fabrikanın önüne çadır kurdu. İçeride devam eden örgütlenme çalışması hakkında da sohbet ettiğimiz işçiler, mücadeleyi kazanana, atılan işçiler geri alınana ve patron sendikayı kabul edene kadar direnmekten vazgeçmeyeceklerini söylediler. 
 
Baskılar Bizi Yıldıramaz!
Zafer Direnen İşçilerin Olacak!
Birleşe Birleşe Kazanacağız!