Daiyang grevi 45.gününde

Tekirdağ'a bağlı Çorlu'da bulunan Avrupa Serbest Bölgesindeki Daiyang fabrikasında Toplu İş Sözleşmeleri görüşmelerinde patronun herhangi bir adım atmaması üzerine greve çıkan Birleşik Metal-İş Sendikası üyelerinin grevi bugün 45. gününde!

Fabrikaya girmeden önce iyi çalışma koşullarının sözünü veren patron, metal işçilerinin emeklerinin karşılığını çok komik rakamlarla ödemeye kalkınca işçiler de "sendika" dediler. Ve hemen DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş'de örgütlenmeye başladılar. Örgütlenmeden rahatsız olan patron, sendikal örgütlenmenin başını çeken işçileri işten attı.

Buna karşın sendika da avukatları aracılığıyla işe iade davası açıp, davayı kazandı. İşe iade sonucunda işlerine geri dönen Daiyang işçileri, Toplu İş Sözleşmesi masasına oturmak isteyince patron bu durumu kabullenmedi. Araya aracı girmesine rağmen işçilerle anlaşmayı kabul etmedi. Buna karşılık haklarını aramaya devam eden Daiyang işçileri, son silahları olarak grev kararı verdiler. 

Grevlerinin 45.günü olmasına rağmen herhangi bir anlaşmaya yanaşmayan patronun fabrikada kalan örgütsüz işçilerle çalışmaya devam etmesi, malların sürekli iade olmasına sebebiyet veriyor. İşçiler ise direnişlerini zaferle taçlandıracaklarını söylüyorlar.