Çorum katliamının 32.yılında Çorum’da kitlesel yürüyüş

Çorum’da 1980 yılında meydana gelen ve halen hafızalardan silinmeyen katliamın 32. Yılında hayatını kaybeden 52 kişi için eylem ve anma töreni düzenlendi.

Eylem için Bahabey caddesinde toplanan kortej, Hürriyet caddesine doğru yürüyüşe geçti. Kalabalık kitle sık sık “Çorum’un hesabı sorulacak”, “Çorum’da vuranlar, AKP’yi kuranlar” sloganlarını attı. Kitle, saat kulesine geldiğinde ilk olarak Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Alevi Kültür Merkezi temsilcisi Arslan Erkan konuşma yaptı. Konuşmasında yalan haberlerle Alevi-Sunni vatandaşların birbirine düşürülmek istendiğini dile getiren Erkan, Çorum katliamının bir devlet terörü olduğunu söyledi. Erkan’ın yanı sıra ABF Başkanı Selahattin Özen, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Erkan Geçmez, Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Kemal Bülbül de birer konuşma yaptılar. Konuşmalarda Çorum, Maraş, Sivas, Dersim, Koçgiri ve Uludere katliamlarına yönelik ifadelerde bulunuldu.

Eyleme, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Bektaşi Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, PSAKD, KESK, Halkların Demokratik Kongresi Çorum Meclisi, köy derneklerinin yanı sıra birçok siyasi parti ile Almanya Sol Parti Milletvekili Andej Hunko ve sanatçı Pınar Aydınlar Sağ da katıldı.