Çorlu Soma'ya seslendi: "Sermayeden hesabı, emekçiler soracak"

Çorlu Atatürk Meydanı’nda bu akşam (14.05.2014) saat 19:00 da tek pankart altında, Soma Holding A.Ş. işletmesinin kömür ocağında meydana gelen işçi katliamıyla ilgili basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasının öncesinde ölen işçiler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşundan sonra okunan metinlerde bunun bir iş kası değil, bir cinayet, hatta işçi katliamı olduğu üzerinde duruldu. Bu katliamın sorumlularının daha çok kar elde etmek için,  güvencesiz işçi sömürüsü merkezi taşeronu yaygınlaştıran, özelleştirmelerle ve işçi ölümleriyle durmadan işçileri yutan sömürü ve sermaye devleti olduğu vurgulandı.

Tepkili kabalık, işçi cinayetlerinin hesabını sermayeden emekçilerin soracağını dile getirdi. Aynı zamanda çeşitli şekillerde bu olayın üstünü örtmeye çalışanların da olduğu söylendi.

Eylemde sık sık “katil devlet hesap verecek”, “kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “kahrolsun ücretli kölelik düzeni” sloganları atıldı.

Madencileri anlatan bir şarkı dinletisi ve sloganlarla eylem son buldu.

Ayrıca saat 20:00 civarında belediye binasının önünde toplanana başka bir grup da kömür madeni faciasını protesto eylemi geçekleştirdi.  

15.05.2014’ te içinde Devrimci İşçi Partisi, meslek örgütleri, sendikalar ve siyasi parti temsilcilerinden oluşan bir grup Soma Kömür Madeninde yaşanan katliam için bir basın açıklaması gerçekleştirecek.

Yer: Cumhuriyet Meydanı (Atatürk Heykeli Önü) / ÇORLU

Saat: 17:00