Cihan yoldaş ve tüm isyan tutsaklarına özgürlük!

Antalya’da 4 Ekim Cuma günü tutuklanan devrimciler için bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Antalya Başsavcılığı’nın halk isyanı ve isyancılarına yönelik başlattığı soruşturma kapsamında bundan 2 hafta önce gözaltına alınarak tutuklanan Umut Baran ve SGDF üyesi Fecri Ataseven’in ardından polis, bu sefer de 2 Ekim günü şafak operasyonuyla 6 kişiyi daha gözaltına aldı. Gözaltına alınan Devrimci İşçi Partisi’nden yoldaşımız M. Cihan Yılmaz, SGDF üyesi Murat Sezgin ve Ayşe Deniz Karacagil emniyet ve savcılıktaki sorgularının ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklandılar.

Halk isyanına yönelik başlatılan bu saldırıya karşı Devrimci İşçi Partisi ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nin ortak çağrısı ile 6 Ekim Pazar günü Kapalıyol Halkbankası önünden başlayarak Cumhuriyet meydanına kadar bir yürüyüş düzenlendi. BDP, DHF, EMEP, ÖDP, SYKP, SDP, PSAKD, DEV-LİS ve Öğrenci Kolektiflerinin destek verdiği yürüyüş sırasında sık sık “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” ve “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” sloganları atıldı.

Cumhuriyet Meydanında son bulan yürüyüşün ardından Devrimci İşçi Partisinden yoldaşımız İbrahim Emin Ege tarafından basın açıklaması okundu. Okunan basın açıklamasında; Antalya’da gerçekleştirilen Gezi eylemlerine, Ahmet Atakan’ın polis tarafından öldürülmesinin ardından düzenlenen basın açıklamasına ve 12 Eylül protestolarına katıldıkları gerekçesiyle ve uydurma bahanelerle yapılan tutuklamaların hukuki olmadığı vurgulandı. Basın açıklaması ”Başta Antalya’da tutuklanan Cihan Yılmaz, Murat Sezgin ve Ayşe Deniz Karacagil olmak üzere tüm gezi isyanı tutsakları serbest bırakılana kadar mücadelemizi sokaklarda, okullarda, kampüslerde sürdüreceğiz” sözleriyle son buldu.