Büşra Ersanlı’nın tutuklanmasının 100. Gününde Eğitim-Sen’den eylem

Büşra Ersanlı ve Ragıp Zarakolu’nun tutuklanmasının 100. Gününde Eğitim Sen İstanbul Üniversiteler Şubesi Beşiktaş Adliyesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Eğitim Sen Üniversiteler Şubesi Başkanı İsmet Akça’nın okuduğu basın açıklamasında “Tam 100 gün oldu! 100 gündür Türkiye’nin en önemli bilim insanlarından biri olan Büşra Ersanlı ve en önemli yayıncılarından biri olan Ragıp Zarakolu ve Eski KESK Genel Sekreteri Mustafa Avcı tutuklular. Tıpkı çok daha uzun süredir tutuklu olan öğrenciler, gazeteciler, siyasetçiler gibi onlar da salt siyasal düşünceleri AKP iktidarından farklı diye tutuklular” sözleriyle KCK davasının muhaliflerin bastırılması kullanıldığı vurgulandı.

Basın açıklaması sırasında “gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” ve “Büşra hoca onurumuzdur!” sloganları atıldı. Kar yağışı ve soğuğa rağmen özellikle üniversite çevrelerinden yoğun katılımın olduğu açıklama şu sözlerle sona erdi: “Eğitim Sen İstanbul Üniversiteler Şubesi olarak bundan sonra da özgürlük ve adalet taleplerinin takipçisi olacağız. Akademik özgürlük ve düşünce özgürlüğünü ve bu özgürlüklerini kullandıkları için tutuklananların haklarını üniversite içinde ve dışında yapacağımız faaliyetlerle sürekli gündemde tutacağımızı bir kere daha ilan ediyoruz. Bu süreçte başta üyelerimiz olmak üzere, demokratik kamuoyunu ve basını yanımızda olmaya davet ediyoruz.”