Bursa'da taşerona karşı toplandık

15 Haziran Pazar günü saat 14:00'de Devrimci İşçi Partisi Bursa büromuzda "Taşeron Yasaklansın, Herkese Güvenceli Kadro" kampanyamızın toplantısını gerçekleştirdik. Toplantı bir yoldaşımızın sunumuyla başladı.

Yoldaşımız, taşeronlaştırmanın ilk çıkış tarihinden başlayarak günümüze kadar süregelen durumunu ve bunun sadece AKP’ye mal edilemeceğini, sistemin sorunu olduğunu söyledi. Taşeronlaştırmanın Türkiye’ye ilk olarak 90’lı yılların başında girdiğine değinen yoldaşımız, AKP’nin 2002’de iktidara gelmesiyle taşeron belasının katlanarak arttığını da dile getirdi.

Sonrasında Sütaş direnişçileri, direnişi ilk gününden günümüze kadar kısaca aktararak direnişlerinde ne kadar kararlı olduklarını ve Sütaş patronunun kendilerine karşı yaptığı çirkinlikleri tek tek anlattı.

İTÜ işgaline katılmış bir öğrenci, taşeron sisteminin işgalin gündemindeki öneminden bahsetti. Öğrencilerin de taşerona karşı mücadeleye katılmasının önemini vurgulayarak, öğrencileri sınıf siyasetine davet etti.

Taşeron sistemi, sınıfımızın en büyük ve can alıcı sorunlarından biridir. Bu can alıcı sorun, her geçen gün sınıfın böğründe bir kanser gibi yayılmaktadır. Hükümet, yasalarla taşeron sisteminin yaygınlaşmasının önündeki engelleri kaldırılmayı hedefliyor. Taşeron; kadrolu ya da kadrosuz, hepimizin ortak sorunudur. Buna en iyi örnek doktor ve hemşirelerin de taşeron çalıştırılmasının önünün açılmasıdır. Yasalarla iyileştiriliyormuş süsü verilmeye çalışılan taşeron sistemine karşı sürekli olarak ve hep birlikte mücadele etmeliyiz.

Bursa DİP büromuzda gerçekleştirdiğimiz ilk toplantımızda bizi yalnız bırakmayan işçi dostlarımız ve yoldaşlarımızla taşeron sistemine karşı tüm gücümüzle savaşmaya devam edeceğiz.