Biz %99'uz platformu İstanbul'da ikinci toplantısını yaptı

Toplumun çoğunluğunu oluşturan emekçileri, kadınları, gençleri egemen %1'e karşı mücadele çağıran "biz %99'uz platformu" İstanbul'da ikinci toplantısını gerçekleştirdi. Taksim Perazin kafede üniversitelilerden aydınlara, işçilerden kadınlara birçok katılımcı birleşik mücadeleye güç kattı, omuz verdi.

Toplantı, üniversiteli bir arkadaşın sunumuyla başladı. Devrim şehitlerini anarak başlayan sunum, platformun içeriği ve amaçlarıyla devam etti. 4 Ağustos'tan bu yana isyanın değişik evrelerindeki mücadelelerden bahsedildi. Kadıköy, Tuzluçayır, Armutlu, ODTÜ direnişlerinin isyanı ayakta tuttuğu vurgulandı.

Sunumdan sonra 45 dakikalık bir forum gerçekleştirildi. Genel tartışmalar Alevilere yapılan baskılar, forumlar, seçim tartışmaları ve taşeron çalışma oldu. Alevi halkının, AKP'nin Suriye politikalarıyla da ilintili kendi can güvenliklerinin tehlikede olduğunu düşündüğünü, Tuzluçayır'da başlayan mücadeleyi halkın geniş kesimlerinin sahiplenmesi gerektiği ifade edildi. Alevilerin asla yalnız bırakılmaması ve asimilasyon politikalarına karşı birlikte mücadele vurgulandı. Mustafa Sarıgül ve CHP aday adayların bazı forumları mesken ettiği, bazı sosyalist örgütlerin de seçim kampanyalarına destek verdiği, bunun isyanı bölen bir durum olduğu değerlendirildi. İsyan gibi bir durumda seçim konuşmanın bizleri parlamenterist yöntemlere sevk edeceği söylendi. Park forumlarıyla devam eden mücadele, çeşitli forumlardan katılımcılar tarafından değerlendirildi. Beylikdüzü, Yoğurtçu, Abbasağa, Bahçelievler, Bakırköy, Tatavla forumlardan katılımcılar forumlardaki gelişmeleri aktardılar. Forumlarına katılımın azaldığı ve halkın forumlardaki durmadan konuşma halinden sıkıldığı ortak kanı oldu. Beylikdüzü'nden bir katılımcı, forum toplantılarını 30 kişi yaptıklarını, eylem olduğu zaman ise 500 kişiye ulaştıklarını söylerken adeta pratiğin en ileri örgütleyici olduğunu ispatlıyordu.

Toplantının ikinci kısmında ise platformun komisyonları oluşturuldu. Komisyonlarla ilerlemenin platformu daha sistematik ve düzenli bir hale sokacağı genel kabul görürken, komisyonlara katılım yüksek oldu. Buna göre "biz %99'uz platformu" komisyonları şunlardan oluşuyor: Üniversite, sosyal medya, gündem takibi, duyuru-tanıtım, işçi.