Berkin için Adana halkı da sokaklardaydı

Berkin uyanamadı. Bütün ülkeyi yasa ve aynı zamanda muazzam bir öfkeye boğan bu haber her yerde olduğu gibi Adana’da da kitleleri sokaklara döktü. Saat 17 sularında Haziran eylemlerinin de merkezi olan Atatürk Parkı’nda toplanmaya başlayan ve saat 18:15 gibi sayıları 1.500’ü geçen sosyalist parti ve grupların, taraftar gruplarının mensubu olan ve ciddi bir kısmı kendiliğinden biraraya gelen örgütsüz insanlardan oluşan kitle, geleneksel güzergâh olan AKP binasına doğru yürüyüşe geçti.

Öfkeli ve bir o kadar da kararlı ve dirençli kitle “Berkin Elvan Ölümsüzdür”, “Katil Polis Hesap Verecek”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Hükümet İstifa”, “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam!” sloganları ile ilerlerken henüz yolun yarısına dahi gelmeden biber gazlı, ses bombalı ve tazyikli sulu müdahale ile dağıtılmaya çalışıldı. İlkin sokak aralarına dağılan gruplar yaklaşık 4 saat süren çatışma boyunca defalarca tekrar tekrar bir araya gelip barikatlar kurarak isyana devam etti. Sonunda saat 22’yi geçtiğinde, çevik kuvvetin ve bu kez akreplerden inen sopalı, coplu sivillerin TOMA'ların gaz ve ses bombaları eşliğinde müdahale etmesi sonucu onlarca kişi gözaltına alındı, 10’un üzerinde isyancı yaralandı. Yaralanlar arasında bir akrebin üzerinden geçmesi üzerine ayağı kırılan DİHA muhabiri hevalimiz Hamdullah Yağız Kesen de var. Sayıları yüzlerle ifade edilen olağanüstü sayıda sivil polis ise Atatürk Parkı’nı işgal etti ve isyancıların girmemesi için deyim yerindeyse “nöbet tutmaya” başladı.

Aynı saatlerde yine Haziran aylarında isyanın ikinci büyük merkezi olan Arap Alevisi(Nusayri) halkın yoğunluklu olarak yaşadığı güney mahallelerinde de (Akkapı, Mıdık, Havuzlubahçe) eylemlerin ve çatışmaların yükselişe geçtiği haberleri gelmekteydi.

Görünen o ki isyan ateşi bir kez daha her yeri olduğu gibi Adana’yı da –bu kez bahar günlerinde- yakmaya başlayacak.