Antalya'dan Hrant'a: Buradayız Ahparig

Katledilişinin 6. yıldönümünde Hrant Dink, Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından düzenlenen kitlesel bir yürüyüşle anıldı.

19 Ocak Cumartesi günü Saat 17.30'da Kışlahan Halkbankası önünde biraraya gelen yaklaşık 500 kişi Attalos Heykeli’ne doğru bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca kitle tarafından sık sık “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz”, ”Hrant için, adalet için”, “Türk, Kürt, Ermeni yaşasın halkların kardeşliği”, "Faşizm’e inat kardeşimsin Hrant” sloganları atıldı.

Attalos Heykeli önüne gelen kitle burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını eylemi düzenleyen kurumlar adına Zeynel Ergen okudu. Ergen, açıklamada, milliyetçi kalkışmaların, linç girişimlerinin, faşist saldırıların "halkın doğal tepkisi" olarak görüp meşrulaştıranın devletin ta kendisi olduğunu belirtti. Bu güruhta milliyetçi histerinin içerisinde harekete geçen örgütlü güçlerin olduğunu, Hrant Dink'in bunlar tarafından elbirliği ile katledildiği vurguladı. Ergen açıklamanın devamında, Hrant’ın katledilmesine iştirak edenlerden birinin tahliye edildiğini, mahkeme tarafından herhangi bir örgütün olmadığı iddia edilerek gerçek katillerin aklandığını ve davanın kapatılmak istendiğini söyledi. 

Basın açıklamasının ardından sloganlarla eylem son buldu.