Antalya'da YÖK yasa tasarısına karşı eylem

Antalya’da 6 Ocak Pazar günü yeni YÖK yasa tasarısına karşı öğrenciler, Kışlahan Halk Bankası önünden Attolos Heykeli’ne doğru bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

Kışlahan Halk Bankası önünde saat 13.00'de buluşan üniversiteli ve liseli yaklaşık yüz öğrenci Attolos Heykeli’ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca sık sık “Öğrenciler aç, mezunlar işsiz, işte sizin YÖK düzeniniz”, “ODTÜ’nün ateşi, AKP’yi yakacak”, “Her yer ODTÜ, her yer direniş”, “YÖK, polis, medya bu abluka dağıtılacak”, “YÖK postalla geldi, bizimle gidecek” , “YÖK’te reform olmaz, YÖK kapatılsın” sloganları atıldı. Antalya halkı yapılan yürüyüşe alkışlarla destek verdi.

Attalos Heykeli önüne gelen kitle burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Okunan basın açıklamasında 12 Eylül 1980 darbesiyle üniversiteleri zapturapt altına almak ve neoliberal dönüşümlere ayak uydurmak amacıyla kurulan YÖK’ün AKP döneminde de aynı amaçla kullanıldığı vurgulandı. Ayrıca yeni yasa tasarı ile birlikte üniversite kapılarının sermayeye tamamen açılacağı ve öğrenciyi müşteri olarak gören bu tasarıyı yaratan zihniyetin üniversite kapılarını emekçi halk çocuklarına kapattığı söylendi. Basın açıklaması ardından eylem sona erdi.

Öğrenciler hem attıkları sloganlarla hem de basın açıklamasında ODTÜ direnişine selam gönderdiler.

Eylemi Devrimci İşçi Partili öğrenciler, Emek Gençliği, Gençlik Muhalefeti, Genç-Sen, Öğrenci Kolektifleri, Sosyalist Yeniden Kuruluş, Dev-Lis, LÖB, Liseli Genç Umut ve Demokratik Gençlik Hareketi birlikte düzenlediler.