Antalya'da Roboski eylemleri ve faşist saldırı

28 Aralık Cuma günü Antalya şehir merkezi ve Akdeniz Üniversitesi'nde Roboski anmaları yapıldı. 

Günün ilk eylemi Akdeniz Üniversitesi'nde yapıldı. Olbia Çarşısı Rektörlük yolunda toplanan öğrenciler sloganlarla eyleme başladılar. Rektörlüğün önüne doğru yürümek isteyen öğrencilere Özel Güvenlik Birimleri tarafından barikat kuruldu. Yapılan görüşmelerden sonra barikatı protesto etmek için oturma eylemi yapıldı. Yere Roboski’de ölen 34 insanın adının yazılı olduğu siyah pankart serildi ve pankartın üzerine karanfiller bırakıldı. Ölen 34 insan için saygı duruşu yapıldıktan sonra  basın açıklaması okundu.  Basın açıklamasının ardından Roboski’yi anlatan şiirler okundu. Daha sonra öğrenciler Öğrenci Evi’ne doğru pankart ve sloganlarla bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

Şehir merkezindeki anma ve yürüyüş saat 17:00’de Halk Bankası önünde başladı. Kapalı Yol boyunca devam eden yürüyüşte “Roboski’yi unutma unutturma”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Roboski halkı yalnız değildir.”, “Eşitlik, kardeşlik, Kürt ulusuna özgürlük”  sloganları atıldı. Attalos heykelinin önünde basın açıklaması okundu. Basın açıklaması sırasında temsili olarak yanan balonlar gökyüzüne bırakıldı. HDK'nın düzenleyicisi olduğu eyleme, DİP militanları da katıldı.

Roboski eylemine katıldı, klüpten atıldı

Akdeniz Üniversitesi’nde Roboski anmasına katılan AÜTT (Akdeniz Üniversitesi Tiyatro Topluluğu) üyesi öğrenciler topluluk yönetimi tarafından topluluktan atıldılar. Buna tepki vermek ve teşhir etmek üzere devrimci ve yurtsever öğrenciler, aynı akşam AÜTT’nin sergilediği tiyatro gösterisine kitlesel olarak gittiler. Oyunun başladığı sırada sesli ajitasyon yaparak topluluğun öğrencilere uyguladığı tavır teşhir edildi. Ardından alkışlar ve sloganlar eşliğinde yaklaşık 150 öğrenci topluluğu protesto ederek salondan ayrıldı ve üniversitenin çıkışına kadar sloganlarla yürüyüş gerçekleştirdi.

Siviller gösterdi, faşistler saldırdı

Antalya'da yoğun geçen güne kayıtsız kalmayan faşistler de akşam saat 21:00 sularında evlerine dönmekte olan beş yurtsever öğrenciye silah çekip satırlarla saldırdılar. Saldırıya uğrayanlar, faşistlerin olay yerine arabayla geldiğini ve sivil polislerin yönlendirmesiyle saldırdıklarını belirttiler. Öğrencilerin yara almadan kurtulduğu saldırıdan sonra polis olay yerine gelerek öğrencilerin ifadesini aldı. Saldırının haberini alan devrimci ve yurtsever öğrenciler, gerçekleşebilecek bir saldırıya karşılık, Meltem'de akşam boyunca beklediler. 

Bizler DİP'li öğrenciler olarak ilan ediyoruz ki faşizmin saldırıları, Akdeniz Üniversitesi'ndeki mücadeleyi ezemeyecek, izin vermeyeceğiz! Biz bu tiyatro oyununu defalarca seyrettik. Ne zaman Akdeniz Üniversitesi'nde devrimci mücadele yükselse ne zaman öğrenciler kitlesel eylemlerle sokağa dökülse, egemenler faşistlerin iplerini salıyor. Görevimiz açıktır: Roboski'de katledilen 34 köylünün hesabını soracağız. Üniversitelerde ve her yerde Roboski katliamını unutmayacağız, unutturmayacağız.