Antalya'da Reyhanlı eylemi ve Akdeniz Üniversitesi Sinema Klubüne polis baskısı

Antalya’da 21 Mayıs Salı günü bütün şehir polis ablukası altına alındı.

21 Mayıs Salı günü Reyhanlı katliamı ile ilgili gençlik eylemi ve Akdeniz Üniversitesi Sinema Topluluğunun gösteremini yapacağı “Press” filmini haber alan polisler, bütün şehirde olağanüstü hal ilan ettiler. Başta Akdeniz Üniversitesi olmak üzere gençlik eyleminin yeri Attalos Meydanı’da dâhil olmak üzere bütün şehir büyük bir polis yığınağı haline geldi.

Saat 18.00'de yoldaşlarımızın okuldan çıkış yapıp şehir merkezindeki eyleme gitmek üzere oldukları anda üniversitedeki polis ablukası fark edildi. Akdeniz Üniversitesi Stadyumu otoparkında konuşlanmış olan  çevik kuvvet otobüsleri, tomalar ve panzerler akşam yapılacak olan film gösterimini engellemek için okula geldikleri öğrenildi. Bunun yanında üniversitenin çeşitli yerlerinde de faşistlerin toplandığı bilgisi alındı. Alınan bilginin üzerine gerekli önlemi alan gençlik örgütleri şehir merkezinde yapılacak eylem için Kapalıyol Halk Bankası önüne geçtiler.

Saat 19.00’da Reyhanlı katliamı ve geçtiğimiz hafta başta Ankara, İstanbul, İzmir’de öğrencilere yapılan saldırıları protesto etmek için Kapalı Yol Halk Bankası önünde buluşan öğrenci örgütleri, Attalos Heykeli’ne doğru yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş boyunca “Reyhanlı halkı yalnız değildir”, “Reyhanlı’nın hesabı sorulacak”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Gençlik yürüyor mücadele büyüyor”, “Katil ABD, işbirlikçi AKP”, “Katil ABD Ortadoğu'dan defol”, “AKP elini Suriye’den çek” sloganları atıldı. 

Kitleyi Attalos Heykeli’nde büyük bir polis barikatı karşıladı. Öğrencilerin Cumhuriyet Meydanı’na yürüyeceğinden korkan devlet 200’den fazla polisiyle bütün meydanı ablukaya aldı. Polis barikatı önüne gelen öğrenciler polisin ve devletin saldırgan tavrını teşhir eden konuşmalar yaptılar. Bu sırada kitle tarafından sık sık “Polis defol bu sokaklar bizim”, “Katil polis hesap verecek”, “Tecavüzcü polis hesap verecek” sloganları atıldı. Konuşmaların ardından çevredeki halktan büyük alkış alan öğrenciler basın açıklamasını okudular. Basın açıklamasında Reyhanlı’da yapılan katliamın sorumlusunun AKP ve AKP’nin dış politikası olduğu, katliamın ardından yapılan eylemlere saldıran devletin baskıcı yüzünü ortaya koyduğuna değinildi. Basın açıklamasının ardından sloganlarla tekrar Kapalı Yol Halk Bankası önüne kadar yürüyüş gerçekleştirildi.

Eylemi düzenleyen kurumlar: Devrimci İşçi Partili Öğrenciler, Dev-Lis (SDP), Devrimci Liseliler, Gençlik Muhalefeti, Genç-Sen, LÖB, SGDF.

Eylemin bitmesinin ardından tekrar üniversiteye dönen öğrenciler büyük polis ablukası altında Sinema Topluluğunun film gösteriminin engellemesiyle karşılaştılar. Geçtiğimiz haftalarda Denizlerin anmasının açık hava amfi tiyatronun işgaliyle yapılmasının ardından amfi tiyatroda yapılacak etkinlikleri engellemek isteyen üniversite yönetimi film gösterimini engellemek için yüzlerce polisi okula sokarak öğrencilere saldırmayı planlamıştır. Polis ablukası altında gösterimin yapılamayacağının anlaşılması üzerine Sinema Topluluğu üyeleri ve devrimci öğrenciler toplu halde üniversiteden çıkış yaptılar.