Antalya'da öğrenciler polis tacizine karşı alanlandaydı

Antalya'da uzun bir süredir hem üniversite içinde hem de şehir merkezinde yükselen öğrencilerin devrimci mücadelesini baskı altına almak için harekete geçen devletin kolluk kuvvetleri saldırılarına devam ediyor. Devrimci öğrenciler, AKP hükümetinin eli kanlı polislerinin baskı ve tehditlerinin devrimci gençliğe geri adım attıramayacağını dün (23 Ocak) bir kez daha alanlarda haykırdılar.

Antalya’da geçtiğimiz günlerde, Terörle Mücadele Şubesi tarafından devrimci öğrencilerin aileleri aranarak taciz ve tehdit edilmesine karşı bir araya gelen öğrenciler “Polis Tacizine Son-Baskılar Bizi Yıldıramaz” ana sloganı ile bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

23 Ocak Çarşamba günü saat 16.30'da Kışlahan Halk Bankası önünde bir araya gelen öğrenciler, Attalos Heykeli’ne doğru yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş boyunca kitle tarafından sık sık “Baskılar bizi yıldırmaz”, “Devrimci irade teslim alınamaz”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” sloganları atıldı. Yürüyüş sonunda Attalos Heykeli’ne gelen öğrenciler, burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Okunan basın metninde ilk olarak Türkiye’deki toplumsal dinamiklere karşı AKP hükümetinin saldırılarının hız kesmeden devam ettiği vurgulandı. Bunun en yakın örneği olarak Çağdaş Hukukçular Derneği’ne yapılan operasyonlar ve insanlık dışı uygulamalar teşhir edildi.

Basın metninde, Antalya Terörle Mücadele Şubesi tarafından devrimci öğrencilerin ailelerinin aranarak "çocuğunuz terör örgütüne üye, çocuğunuza sahip çıkmazsanız tutuklarız" sözleriyle tehditte bulunulduğu ve "eğer çocuğunuz örgütten ayrılmak istemiyorsa bize çalışsın 600 lira maaş verelim" diyerek ajanlık teklifi edildiği söylendi. Ayrıca ailelerin evlerinin önüne ekip arabaları ile gelindiği ve ekip arabaları içine bindirilen ailelerin eğer çocuğunuza sahip çıkmazsanız sizi işten attırırız ve hakkınızda yasal işlem başlatırız şeklinde tehdit edildi de eklendi. Basın açıklaması şu sözlerle bitirildi; “ Bizim elimizde eşitlik, kardeşlik, özgürlük, sosyalizm bayrağı var iken onların elinde baskı, sömürü, şiddet bayrağı var. Bizim elimizde kalemlerimiz varken onların kanlı ellerinde silahlar var. Hiçbir polis baskısı bizleri yıldıramayacak ve devrimci iradeyi teslim alamayacaktır.” Basın açıklaması ardından sloganlarla eylem son buldu.
Eylemi örgütleyen kurumlar: Devrimci İşçi Partili Öğrenciler (DİP), Sosyalist Yeniden Kuruluş(SYK), Sosyalist Demokrasi Partisi(SDP), Devrimci Liseliler (DEV-LİS), Gençlik Muhalefeti, Liseli Öğrenci Birliği (LÖB), Öğrenci Kolektifi.