Antalya’da Newroz ateşi yakıldı

Antalya’da teker teker mahallelerden sonra merkezi alanda ve Akdeniz Üniversitesi’nde kutlamalar yapıldı.

20 Mart Cuma günü, Ortadoğu halklarının bayramı Newroz, merkezi olarak kutlandı. HDK öncülüğünde yapılan merkezi kutlamanın, Diyarbakır ve İstanbul’da olduğu gibi belirlenen yerde yapılmasına izin verilmedi. Antalya’da Newroz alanının Karatay Lisesi Meydanı olduğu günler önceden belirlenmişti. Ancak polis, Newroz günü, tüm alanı çevreleyerek alana yaklaşılmasını engelledi. Bunun üzerine Güneş Mahallesindeki Cumartesi Pazarının Newroz alanı olmasına karar verildi.

Gecikmeli olarak başlayan Newroz kutlamaları saat 12.00’de başladı. Tertip komitesinin konuşmasından sonra Hasip Kaplan bir konuşma yaptı. Kaplan konuşmasına İstanbul’da katledilen Hacı Zengin’i anarak başladı. Kürt halkına zulmedenlerin hesabını soracaklarını belirten Kaplan demokratik anayasa ve eşit vatandaşlık taleplerini yineledi. Tutuklu gazeteci, avukat ve siyasetçilere selam gönderdikten sonra konuşmasını bitirdi.

Kaplan’dan sonra sahnede jonglör gösterisi yapıldı. Ardından müzik gruplarının sahneye çıkışıyla kutlamalar başladı. Kutlamalar esnasında polis, mahalleyi dört bir yandan ablukaya aldı. Kürt halkının ve sosyalistlerin Newroz’u kutlamasına tahammül edemeyen Antalya polisi akşam saatlerine doğru kitlenin de azalmasını fırsat bilerek panzerlerle kitleye müdahale etti. Polis saldırısına çoğunluğu çocuklar olmak üzere taş ile karşılık verildi.

Polis saldırısı sonucu Tertip Komitesi göz altına alındı ancak kısa bir süre sonra serbest  bırakıldı. Akşam saatlerinde mahalleye tekrar gelen polisin 15 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi. Bu gözaltılarla beraber Antalya’da Newroz sürecinde toplam gözaltı sayısı 30’a ulaşmış oldu.

Akdeniz Üniversitesinde coşkulu Newroz

Akdeniz Üniversitesi’nde 21 Mart Çarşamba günü tüm engellemelere rağmen Newroz ateşi yakıldı. Geçen senelerden farklı olarak üniversitedeki Newroz kutlamalarına katılım dikkat çekiciydi.

Saat 13.00’de Newroz ateşinin yakılmasıyla Öğrenci Evi meydanında kutlamalar başladı. Özel Güvenlik Birimlerinin Newroz ateşini söndürme girişimine karşı Newroz sahiplenildi. Bazı yurtsever öğrenciler, ÖGB müdahalesinden sonra Newroz ateşine kendi mont ve giysilerini atarak ateşi harladılar. Akdeniz Üniversitesinde Newroz kutlamaları saat 16.00’ya kadar devam etti.