Antalya’da kırmızı fularlı yürüyüş

Antalya kırmızı fularlarıyla Gezi tutsaklarına özgürlük için yürüdü.

Emek ve Demokrasi Güçleri ve Gezi Tutsakları Ailelerinin ortak çağrısı üzerine 2 Kasım 2013 Cumartesi günü Kapalıyol Halk Bankası önünden başlayarak Gezi Tutsakları için bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Antalya’da gerçekleştirilen Gezi operasyonları sonrasında gözaltına alınarak tutuklanan Devrimci İşçi Partisi üyesi Mustafa Cihan Yılmaz, SGD üyesi Murat Sezgin, Ayşe Deniz Karacagil, Fecri Ataseven ve Umut Baran için yapılan yürüyüşe yaklaşık 300 kişi katıldı. Mahkeme tarafından “sosyalizmi simgeleyen kırmızı fuları neden taktın?” sorusu ile suç unsuru oluşturmaya çalışılmasını protesto etmek için yürüyüşçüler boyunlarına kırmızı fular taktılar. Yürüyüş “Kırmızı fular takmak suçsa bizde taktık, bizi de alın” sloganlarıyla başladı. Cumhuriyet Meydanı’na kadar devam eden yürüyüş boyunca “Gezi halk isyanı yargılanamaz”,  "Tutuklamalar, gözaltılar, baskılar bizi yıldıramaz" ve “Gezi tutsakları serbest bırakılsın” sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından basın açıklamasını Ayşe Deniz Karacagil’in annesi Nuray Erçağan okudu. Basın açıklamasında, tutuklamaların ve suçlamaların hukuksuzluğuna değinilirken, iktidarın halk isyanını bir terör hareketi olarak göstermeye çalıştığı dile getirildi. Basın açıklaması, “AKP’nin yarattığı güvensiz bir yaşama tepki gösteren, sınavlarla, oyalamalarla eğitim ve çalışma haklarından yoksun bırakılan ve halklara daha fazla yoksulluk ve açlık vaad eden bu düzene dur diyen gençlerimiz bizim onurumuzdur. Kırmızı fular sosyalizmin simgesiyse o fuları hepimiz taktık. Gezi direnişine hepimiz katıldık. Eğitim haklarından, özgürce yaşama haklarından mahrum bırakılmak istenen tüm gençlerimiz bir an evvel özgürlüğüne kavuşmalıdır. Bizim onların demir parmaklıklar ardında bir dakika bile durmasına tahammülümüz yoktur. Gezi tutsaklarına özgürlük istiyoruz” sözleriyle son buldu.