Antalya’da emekçiler tutuklamalara karşı yürüdü.

AKP hükümetinin KESK başta olmak üzere Kürt hareketi, sendikalar ve sol örgütlere karşı giriştiği tutuklama terörü Antalya’da bir yürüyüşle protesto edildi.

KESK ve DİSK’e bağlı sendikalar, sosyalistler ve yurtseverlerin öncülüğündeki yürüyüş Üç Kapılar önünde başladı. Yürüyüşte, “Özel yetkili mahkemeler ve TMY kaldırılsın, gözaltılar, tutuklular serbest bırakılsın / Emek ve Demokrasi Güçleri” yazılı pankart taşındı. Yürüyüşte sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Gün gelecek, devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı.

Yaklaşık üç yüz kişilik yürüyüş, Attalos meydanında okunan basın açıklamasıyla sona erdi. Basın açıklamasını Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez okudu. Sönmez, AKP'nin "ileri demokrasi" balonunun ve yalanının orta yerde patladığını belirttikten sonra bırakalım "ileri"sini, en geri demokrasilerde bile olmayan uygulamalar günlük yaşamımızın bir parçası haline geldiğini söyledi. AKP için demokrasinin kıstası AKP'li olmak, AKP politikalarını kayıtsız şartsız desteklemektir diyen Sönmez sözlerine şöyle devam etti: “AKP'ye göre en tehlikeli iş ise AKP karşıtlığıdır. En tehlikeli düşünce AKP'yi eleştirmektir. Ve AKP için "bombadan bile tehlikeli" olan şey, politikalarını eleştiren yazılar, kitaplardır. Bu yüzden AKP, muhalif olan herkesi hedef alıyor, düşman görüyor.”