Antalya’da binler Ahmet Atakan için yürüdü

9 Eylül akşamı Hatay Armutlu’da polis saldırısı sonucunu yaşamını yitiren Ahmet Atakan için Antalya’da binlerce insan yürüdü.

ODTÜ ve Tuzluçayır’da yaşanan polis saldırısını protesto etmek için Hatay Armutlu’da gerçekleştirilen eylemler sırasında başından gaz kapsülü ile vurulan ve sonrasında yaşamını yitiren 22 yaşındaki Ahmet Atakan için Antalya’da bir yürüyüş gerçekleştirildi. Saat 19.00'da Güllük Aydın Kanza Parkı’nda bir araya gelen binlerce insan, Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Antalya halkının da evlerin balkonlarından alkışlarla ve ıslıklarla destek verdiği yürüyüş boyunca sık sık, “Katil polis hesap verecek”, “Ahmet Atakan ölümsüzdür”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları atıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan açıklama sonrasında, oturma eylemi başlatıldı. Oturma eylemi sırasında bir grup eylemci Çallı’da bulunan Antalya AKP İl Örgütü binasına doğru yürüyüşe geçti. Binanın çevresini ablukaya alan polis, yürüyüşçülere tazyikli su ve biber gazı ile saldırdı. Sokak arasına barikat kuran direnişçiler polis saldırısına karşı saatlerce direndi. Bu saldırılar sonucunda birçok kişi gazdan etkilenirken aynı zamanda bir kişi elinden başka bir direnişçi ise atılan gaz kapsülü ile gözünden yaralandı. Yaralanan eylemciler Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirilen tedavilerinin ardından taburcu edildiler.