Antalya’da açlık grevlerine destek yürüyüşü

59. gününü geride bırakan ve gün geçtikçe kritik bir hal alan açlık grevlerine destek vermek amacıyla geçtiğimiz haftayı eylem haftası ilan Antalya Emek ve Demokrasi güçleri 9 Kasım akşam saatlerinde bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Antalya Emek ve Demokrasi güçleri geçtiğimiz haftayı açlık grevlerine destek olmak, zindanlardaki mücadeleyi sokaklara taşımak için eylem haftası ilan etmişti. Cumartesi günü bildiri dağıtımıyla başlayan eylem ve etkinlikleri, pazar günü yapılan oturma eylemi, Adalet Bakanlığı’na faks çekme eylemi, kitle örgütleri ve aydınlarla yapılan basın toplantısı vb. takip etti. Son olarak planlanan yürüyüş ve basın açıklaması ise açlık grevlerinin 59. gününde gerçekleştirildi. Üç Kapılar ’da saat 17.30 da toplanan kitle alkış ve zılgıtlarla Attalos Heykeli’ne doğru yürüyüşe geçti.  Yürüyüş boyunca sık sık "Tecridi kaldırın, ölümleri durdurun”, “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “Ölüm değil çözüm istiyoruz”,” Biji berxwedana zindanan” sloganları atıldı.

Attalos Heykeli önüne gelen kitle burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.  Yapılan basın açıklamasında; iktidara geldiği günden beri Kürt sorununu dilinden düşürmeyerek ülke ve bölgede barışçıl bir kurummuş gibi görünmeye çalışan AKP’nin Kürt sorunun çözümünden anladığının Kürt halkının daha fazla imhası olduğu vurgulandı. Ayrıca Suriye’ye “Esad kendi halkına zor uygulayan bir diktatördür” derken bu coğrafyada Kürt halkına karşı sürdürdüğü topyekûn savaşla ikiyüzlülüğü sürdüğünü ve bunun bir devamı olarak cezaevlerindeki açlık grevlerine gözlerini kapattığı belirtildi.

Basın açıklamasının okunmasının ardından kitle talepler yerine getirilene ve açlık grevleri bitene kadar mücadelelerine devam edeceklerini belirterek eylemi sonlandırdı.