Antalya direniş forumundan Adalet yürüyüşçülerine destek eylemi

19 Temmuz’da Antalya’dan yola çıkan ve 20 Ağustos günü İstanbul’a varan Adalet yürüyüşçülerinin Gezi Parkına gidişi polis saldırısı ile engellendi.

19 Temmuz günü “Adalet İçin, Adaletten Hızlı” sloganı ile Antalya’dan yola çıkan, Eskişehir ve Ankara üzerinden İstanbul’a ulaşan Adalet yürüyüşçülerine destek amacıyla Antalya Direniş Forumu ve Lara Direniş Forumu birlikte bir yürüyüş gerçekleştirdi. yürüyüşçülerin Gezi Parkı’na ulaştıklarında yapacakları basın açıklaması ile eş zamanlı bir eylem planlanmıştı. Fakat Gezi Parkına doğru yürüyüşe devam eden yürüyüşçüler Gümüşsuyuna geldiklerinde polis ablukası ile karşılaştı. Ancak polis, yolu kapattıkları gerekçesi ile Adalet yürüyüşçülerine biber gazıyla saldırdı ve ardından yerlerde sürükleyerek darp etti.

Antalya’dan yürüyüşe destek veren Antalya Direniş ve Lara Direniş Forumu bu haber üzerine destek yürüyüşünü tamamladığı Cumhuriyet Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Adalet yürüyüşçülerinin Gezi Parkı’na vardıklarında okumayı planladıkları fakat polis saldırısı ile engellenen basın açıklaması metni okundu.

Yapılan basın açıklamasının bir bölümünü sizlerle paylaşıyoruz. “(..)Yürüyüşe başladığımız günden bu yana adaletin, eşitliğin ve özgürlüğün renkleri olmaya gayret ettik. Farklılıklarımızdan ziyade, yaşadığımız zulmün ortaklığı temelinde buluştuk. Farklı diller, farklı renkler, aynı acılarla birleşti. Ankara’da öldürülen Ethem ile Lice’de öldürülen Medeni arasında hiçbir fark yoktu. İstanbul’da Mehmet’in, Antakya’da Abdullah’ın ve Eskişehir’de Ali İsmail’in annelerine bıraktığı acının rengi de yine aynıdır. Onlar yalanlarıyla, silahlarıyla ve tüm baskı araçlarıyla saldıracaklar, biz de inancımızla direneceğiz. Direneceğiz, çünkü zafer direnişin çocuğudur!”

Okunan basın açıklamasının ardından oturma eylemi başlatıldı. İstanbul’da yaşanan saldırının ardından anlık haberler Antalya halkı ile paylaşıldı. Adalet yürüyüşçülerinin sorunsuz bir şekilde hastaneden ayrılması ile Antalya’da gerçekleştirilen eylem de son buldu.