Antalya direniş forumu polis şiddetini protesto etti

2 Haziran günü Antalya'da Büyükşehir Belediyesi'nin kapalı otoparkında direnişçilerin darp edilmesi 1 Temmuz Pazartesi günü Antalya Direniş Forumu tarafından kapalı otoparkın bulunduğu alanda protesto edildi.

Saat 19:30'da Cumhuriyet Meydanı'nda buluşan kitle, kapalı otoparkın bulunduğu alana doğru yürüyüşe geçti. Otoparkın bulunduğu alana gelen Antalya Direniş Forumu bileşenleri bir basın açıklaması yaptılar.

Basın açıklamasında 2 Haziran günü sabaha karşı 3 direnişçinin kapalı otoparkta polisler tarafından darp edildiği ve daha sonrasında yine polisler tarafından tehdit edildiği anlatıldı. Basın açıklaması metninde aynı polis şiddetinin Antalya'da Vedat Oğuz isimli direnişçinin gözünü kaybetmesine neden olduğundan bahsedildi. Antalya'da polis şiddetiyle yeni tanışılmadığına değinen forum bileşenleri, 2008 yılında polis tarafından öldürülen Çağdaş Gemik'i de andı.

Basın açıklamasının ardından yapılan yürüyüş forum alanı olan Yavuz Özcan Parkı'na bitti. Yürüyüş sırasında “İşkenceci polis hesap verecek”, “Katil polis hesap verecek”, “Katil devlet hesap verecek”, “Her yer Lice her yer direniş”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı ve şu an direnişte olan yerlerin adları sayılarak direniyor denildi.

Yürüyüşün sonrasında Yavuz Özcan Parkı'ndaki anfi tiyatroda forum gerçekleştirildi. Forumda ilk gündem maddesi olarak yapılan eylem değerlendirildi. Daha sonrasında yeni eylemler için öneriler tartışıldı. Eylem önerilerinden sonra egemen medyanın direniş sırasındaki tutumu ve Lice'de yapılan saldırı konuları tartışıldı.

Antalya Direniş Forumu her akşam saat 20:30'da Yavuz Özcan Parkı'nda yapılmaktadır.