Antalya 8 Mart yürüyüşü

Antalya'da Dünya Emekçi Kadın Günü yürüyüşü bu yıl 11 Mart'ta gerçekleştirildi. 

11 Mart günü saat 13:00’’te Kent Pastanesi önünde toplanan kadınlar Yavuz Özcan Parkı’na doğru yürüyüşe geçtiler.

Güllük Caddesi boyunca yürüyen kitle sık sık “Jin jiyan azadi!”, “Görünmeyen emek sesini yükselt!”, “Yaşasın 8 Mart, alanlardayız!”, “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Türk, Kürt, Ermeni Kadınlar Birlikte Güçlü!”  sloganlarını attı.

Yürüyüş, Yavuz Özcan Park’ında sona erdi ve kadınlar burada basın açıklaması gerçekleştirdi. Okunan basın açıklamasında, “kadın cinayetlerine, hükümetin cinsiyetçi politikalarına, 4+4+4 eğitim sistemine ve kadına yönelik her türlü şiddete” değinildi. Hem Kürtçe hem de Türkçe olarak okunan basın açıklaması, “Biz kadınlar bedenimize, emeğimize ve kimliğimize yönelik her türlü ayrımcılığa ve şiddete karşı mücadeleye devam ediyoruz. Özgürlük tutkumuzla her günü 8 Mart’a çevirmeye kararlıyız. Kapitalizme ve erkek egemenliğine karşı; cinsiyetçiliğin, şiddetin, sömürünün, tacizin, tecavüzün tüm izlerini yeryüzünden silmek için bütün kadınları mücadeleye çağırıyoruz.” sözleriyle bitirildi. Eylem hep birlikte söylenen şarkılar ve çekilen halaylarla son buldu.

Eylem HDK Kadın Meclisi, Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği ve Devrimci İşçi Partili Kadınlar tarafından gerçekleştirildi.