Ankara’da Newroz ateşi yakıldı

Bu yıl Newroz Ankara'da geçen yıllara oranla daha coşkuluydu.  17 Mart Pazar günü saat 11.00'de Toros Sokak'ta toplanmaya başlayan kitle örgütleri yine aynı yerden yürüyüşe başladı. Yürüyüş boyunca özgürlük, eşitlik, barış ve çözümü dile getiren sloganlar Ankara soğuğunun içini ısıtır haldeydi. Bir saat kadar süren yürüyüşün sonucunda eylem alanı olan Kolej Meydanı’nda kürsü kurulmuş ve eylem alanında “Öcalan'a özgürlük, Kürtlere statü”, “siyasi tutsaklara özgürlük”, “barış ve özgürlük” pankartları görülüyordu.

Alana giren kitle örgütleri sloganlar ve halaylar ile karşılandı, eylem alanı özgürlüğün ve mücadelenin onurunu simgeler nitelikteydi. Çoğunluğun eylem alanına girmesinin ardından konuşmalar başladı kürsüde. Kısa süre önce kaybedilen Sakine Cansız ve arkadaşları nezdinde tüm devrim şehitleri anısına saygı duruşunun ardından başlayan kürsü konuşmaları, BDP Ankara İl Eşbaşkanları’nın konuşmasıyla devam etti. Ardından BDP Muş Millevekili Sırrı Sakık konuştu. Konuşmalar Türkçe ve Kürtçe olmak üzere ayrı ayrı okundu.

Başkanlar konuşmalarında bugünlerde Sakine Cansız ve arkadaşları ile verilmiş olan bedelin, var olan mücadelenin ta ki Mazlum’lara, Zilan’lara, Dörtler’e dayandığını belirttiler. Hem eşbaşkanlar hem de Sırrı Sakık Öcalan'a özgürlük talepleri üzerinden arzu edilen devlet modelinde kendilerinin de Öcalan'ı başkan-başbakan adayı gösterme hakkı olduğunu söyledi. Devamında Sırrı Sakık "Barış var olacaksa en çok bu haliyle var olacak, bir şey kaybedilirse bunu hepimiz kaybederiz ama kazanım olsun" sözleriyle devam eden konuşmasında barış sürecine belki en çok bugünlerde yaklaşıldığından ve görüşmelerin, İmralı gidecek heyetlerin bu yüzden önemli olduğundan bahsetti.

Alanda Newroz ateşi yakıldı ve Türkçe Kürtçe söylenen türküler eşliğinde ateş başında halaya duruldu Ankara baharında. “Demokratik barış için Bijî Newroz!” sloganları ile kürsü konuşmaları saat 13.30 civarında son buldu. Devamında halaylar, ıslıklar ve sloganlar ile kitle bir saati aşkın süre ile eylem alanında kalmaya devam etti.