Ankara’da çatışmalar sürüyor

Ankara’da 6 Eylül’de ODTÜ kapısında yaşanan polis saldırısı ve kitlesel direnişle başlayan çatışmalar sürüyor. 7 Eylül’de 100. Yıl’da, 8 ve 9 Eylül’de Tuzluçayır’da mahalle halkı ve üniversite gençliği saatlerce polis saldırılarına direndi. Her sokak kurulan barikatlarla bir savaş meydanına dönüştü. Gece geç saatlere kadar insanlar evlerine dönmedi.

10 Eylül’e gelindiğinde ise Ahmet Atakan’n ölümünü protesto etmek için binlerce insan sokaklara indi. Saatler akşam 20.00'yi gösterdiğinde Tuzluçayır, Dikmen, Batıkent, Eryaman, Anıtpark, Keçiören, Seyranbağları, Çayyolu ve 100. Yıl mahallelerinde halk, Ankara’da isyanı’nın en sert çatışmalarına ev sahipliği yapmış şehir merkezine, Kızılay Meydanı’na yürümek için toplandı. Aynı saatlerde Kızılay Güvenpark’ta binlerce insan bir araya geldi. Polis ilk olarak Kızılay’da bekleyen kitleye vahşice saldırdı, ardından da Tuzluçayır’dan Kızılay’a yürüyenlere ve Tuzluçayır meydanda bekleyenlere. Bunun üzerine 100. Yıl kolu Dikmen kolu ile birleşmek üzere Çetin Emeç Caddesi’nden yürüyüşe başladı. Dikmen, İlker, Keklikpınarı ve Sokullu’dan eyleme katılanlar Dikmen Caddesi üzerinde Ziraat Kavşağı’nda 100. Yıl’dan gelenler ile buluşup yürüyüşe hazırlandıkları sırada polisin caddeden yukarı doğru hareketlendiği bilgisi geldi. Bunun üzerine çatışma için daha elverişli olan bölgede beklenildi. Zaten polis saldırısı da gecikmedi ve eylem dağıtıldı. Çatışmalar Kurtuluş, Dikmen ve Tuzluçayır’da gece bir süre daha devam etti.

11 Eylül akşamı ise Tuzluçayır halkı tekrar cami-cemevi inşaatına yürümek istedi ancak Abidinpaşa ve Kartaltepe yönlerinden polis saldırısı ile karşılaştı.

Devrimci İşçi Partisi de sıcak sonbaharın ilk eylemlerinde başından itibaren elinden gelen güçle yer alıyor. “Emekçiler direnir firavunlar devrilir” ve “Biz yüzde 99’uz” yazılamaları duvarları süslüyor.

Haberin yazıldığı saatlerde Tuzluçayır halkı yeniden sokaklara inmeye başlıyordu. 12 Eylül akşamı da muhtemelen birçok mahallede çatışmalara sahne olacak.