Ankara'da açlık grevindeki tutsaklara destek eylemleri

30 Ekim:

Kürtçe ile ilgili kısıtlamaların ve Abdullah Öcalan üzerindeki tecritin kaldırılması talepleriyle açlık grevi yapmakta olan siyasi tutsaklara destek amacıyla Ankara'da bir eylem gerçekleştirildi. Açlık grevinin 49. günü olan 30 Ekim Salı akşamı saatler 17.00'ye yaklaşırken Yüksel Caddesi'nde toplanmaya başlayan eylemci grup yaklaşık bir saat boyunca hem yetkililere hem de açlık grevcilerine seslerini duyurmaya çalıştılar. Açlık grevcilerine haklı mücadelelerinin yanında olunduğuna dair bir mesaj giderken hükümet ve devlet görevlilerine ise açlık grevlerinin arkasında koca bir halkın durduğu ve talepler konusunda herhangi bir ölüm gerçekleşmeden adım atılmasının şart olduğuna dair mesajlar verildi, Kürt halkının onyıllara yayılan özgürlük mücadelesi selamlandı. Açlık grevindeki siyasi tutsakların anneleri de eyleme katılarak dimdik duruşlarıyla eylemcilere güç verdiler, örnek oldular. Açlık grevlerine destek amacıyla Kızılay'da kurulan çadırın polis tarafından dağıtılması ve çadırdakilerin gözaltına alınması da eylemde protesto edildi. Yapılan basın açıklamasının ardından BDP İl Örgütü'ne kadar bir yürüyüş gerçekleştirildi.

31 Ekim:

Açlık grevlerine destek için Ankara'da iki ayrı eylem gerçekleştirildi. 31 Ekim Çarşamba günü gerçekleştirilen eylemlerden ilki ODTÜ öğrencileri tarafından gerçekleştirildi. Akşam saatlerinde Kızılay'da yapılacak eyleme okuldan gerçekleştirecekleri bir yürüyüş ile katılmak isteyen öğrencilere polis saldırdı. Çok yoğun bir şekilde gaz bombası kullanan polis öğrencilerin yapmak istedikleri yürüyüşe izin vermedi. Çatışmalar esnasında barikat kuran öğrenciler bir özel güvenlik noktasını da ateşe verdiler. İkinci eylem ise Kızılay'da Adalet Bakanlığı'nın önünde yapılacaktı. Açlık grevindeki siyasi tutsakların anneleri randevu almak için Adalet Bakanlığı ile bir görüşme gerçekleştirmek istiyorlardı. YKM önünde toplanan kitlenin bakanlığa gerçekleştirmek istediği yürüyüş polis tarafından engellendi.

Hafta boyunca açlık grevlerine destek olmak, eylemcilerin durumuna dikkat çekmek ve hükümeti adım atmaya zorlamak amacıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek:

1 Kasım 12:00'de AKP Genel Merkezi önünde oturma eylemi, 18:00'de ODTÜ Yemekhanesi'nden 100. Yıl semtine yürüyüş

2 Kasım 12:00'de TBMM önünde oturma eylemi

3 Kasım 12:00'de Sakarya Caddesi'nde kitlesel oturma eylemi

4 Kasım 12:00'de Sincan Cezaevi önünde oturma eylemi