Aliağa'da termik santrale karşı eylem

6 Mayıs günü, İzmir'in Aliağa ilçesinde, termik santral yapımına karşı bir yürüyüş ve eylem gerçekleştirildi. Aliağa’nın ana caddeleri boyunca yapılan yürüyüşte aynı zamanda 40 sene önce bir 6 Mayıs’ta idam edilen devrimciler Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan da anıldı.

Eyleme İzmir’den gelerek destek veren Devrimci İşçi Partisi dışında EMEP, ESP, ÖDP, DHF gibi kurumlar da katıldılar. Ayrıca direnişçi Billur Tuz ve Savranoğlu işçileri direniş alanlarından kalkarak Aliağa’ya gelmişlerdi. Aliağa İzban durağı önünden 12.00’de Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen kitle yürüyüş güzergahı boyunca “Doğanın Katili Sermaye Devleti”, “Susma Sustukça Termik Santral Gelecek”, “Doğaya Kurtuluş İşçilerle Gelecek”, “Denizlerin Katili Sermaye Devleti” ve “Katillerden Hesabı Emekçiler Soracak” sloganlarını attı. Polisin, sosyalistlerin kortejlerinin caddeden yürümesini engelleme girişimi ise boşa çıkarıldı.

Konuşmaların ve etkinliğin yapılacağı meydana gelindiğinde ilk olarak İstanbul milletvekili Levent Tüzel ve Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın kitleyi selamlayan konuşmalar yaptılar. Ardından mikrofon bir daha geri dönmemek üzere burjuvazinin eline geçti. İlk olarak 5 dönem önce SHP’den İzmir Büyükşehir Belediye başkanlığı yapan Yüksel Çakmur onun ardından da yine aynı dönemin SHP-CHP’li belediye başkanları konuşmalar yaptılar. CHP’liler meydanda asıl kitleyi oluşturan sosyalistlerden güç devşirmek için konuşmalarında sol jargonu kullandılar, AKP karşıtı söylemle eylemi çevre eyleminden kendi eylemlerine dönüştürdüler. Termik Santral konusunda kendisi izin veren CHP’li Aliağa Belediye Başkanı ve Savranoğlu işçilerinin eylemlerle tepkilerini gösterdikleri, çevreyi zehirlediği ve ruhsatsız olduğu kanıtlanan fabrikayı kapattırmayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu herkesin gözü önündeyken CHP yine emek dostu söyleminde olduğu gibi ikiyüzlülüğünü gösterdi. Çakmur’un sahneye çıkışı üzerine DİP militanları eylem alanını terk ettiler. Konuşmalar ardından müzik gruplarının sahne alışıyla etkinlikler devam etti.