AKP saldırıyor: Newroz'da Kürtlere, Grev günü işçi sınıfına!

Liberallerin demokrasi havarisi AKP, Newroz'la başlattığı demokrasi(!) atağını, KESK'in çağrısı ile Ankara'ya gelerek 4+4+4 yasasına karşı tepkilerini göstermek isteyen kamu emekçilerine saldırarak taçlandırdı. Kamu emekçilerinin toplantı ve gösteri yürüyüşü haklarını yok yere kullandırmayan Ankara valisinin açıklamaları Newroz günü İstanbul başta olmak üzere pek çok ilde yapılan engellemelerdeki açıklamalarla aynı doğrultuda. Bununla beraber, valinin emrindeki polis güçlerinin saldırısındaki vahşetin düzeyi kamu emekçilerini dün de yıldıramamıştı, bugün de öyle oluyor. Kamu emekçileri yarın yeniden toplanmak üzere Kızılay'da sabahlıyor.

AKP'nin eğitim sisteminde önemli değişiklikler doğuran ve 4+4+4 yasası olarak bilinen, İlköğretim ve Eğitim Kanunu ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikalarında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısına karşı KESK'in almış olduğu grev ve Ankara eylemi kararları neticesinde 27 Mart Salı günü gece saatlerinden itibaren Ankara'ya doğru yola çıkmaya başlayan kamu emekçileri, henüz bulundukları illerde otobüsleri kalkmadan polis tarafından engellenmeye çalışıldı. Pek çok il ve ilçeden hareket edecek olan kamu emekçileri Ankara'ya varamazken, Bursa, Adana, Malatya, İzmir, Manisa gibi şehirlerde gece saatlerinde KESK'liler meydanlara yürüdü, gece yarısından sonra polis müdahaleleri ile karşılaştı. Diğer yandan polisler, KESK tarafından kiralanmış olan araçlara olmadık gerekçelerle cezalar yazdı. Buna rağmen pek çok farklı ilden gelen emekçiler de yolda defalarca polis tarafından durdurulmalarına, hatta gözaltılara karşılık gün içerisinde ya da akşam saatlerinde Ankara'ya ulaşmayı başardı.

Gün içerisinde Ankara'da üç farklı noktada toplanmayı başaran kitle, bu sefer de öğle saatlerinde polisin gazlı müdahalesine maruz kaldı. Akşama kadar farklı yollardan eylemi sürdürmeye çalışan kamu emekçileri, Kızılay'da sabahlıyorlar. KESK ise yaptığı açıklamada, Ankara'da adı konulmamış bir sıkıyönetim durumunun yaşanmakta olduğunu belirtti. KESK sitesinden yapılan açıklamada, 4+4+4 olarak bilinen yasa tasarısına karşı tepkilerini demokratik ve meşru bir biçimde göstermeye çalışan emekçilerin hukuk dışı bir şekilde engellendiği vurgulandı. 29 Mart Perşembe günü, pek çok ilde polisin müdahalesini kınayan yürüyüş ve basın açıklamaları yapılacak.

İstanbul'da 4+4+4 yasası ve Ankara'daki eylemin devlet tarafından yasaklanması Beyazıt Meydanı'ndan Cağaloğlu'ndaki İl Milli Eğitim Müdürülüğü'ne yapılan yürüyüşle protesto edildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün önünde oturma eylemi yapılan protestonun sonunda Perşembe günü saat 13:00'te Şişli Cevahir Alışveriş MErkezi önünde AKP Şişli ilçe binasına yürümek üzere toplanılacağı duyuruldu.