Akdeniz'den Üniversite A.Ş.'ye geçit yok!

Akdeniz Üniversitesi’nde 26 Aralık Çarşamba günü “Üniversite A.Ş’ye, YÖK’e ve yasasına geçit yok” şiarıyla öğrenciler, Olbia çarşısı rektörlük girişinden, Olbia çarşısı İş Bankası önüne yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüşe katılan yüze yaklaşık öğrenci, sloganlarıyla YÖK ve yasasına karşı çıktılar. Yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasında, YÖK’te reform adı altında, üniversitelerin daha fazla piyasalaştırılacağı ve üniversite kapılarının emekçi çocuklarına kapatılacağı vurgulandı. Ayrıca akademisyen ve üniversite çalışanlarının esnek, güvencesiz, sözleşmeli kölece çalışma koşullarına mahkûm edileceği bildirildi.

Yürüyüş sırasında “YÖK’te reform olmaz, YÖK kapatılsın”, “YÖK, polis, medya bu abluka dağıtılacak”, “Eşit, bilimsel, anadilde eğitim”, “YÖK postalla geldi, bizimle gidecek”, “Sermaye defol üniversiteler bizimdir” sloganları atıldı. Yapılan eylemde ODTÜ’deki öğrencilerin direnişine de selam gönderildi. ODTÜ direnişinin yanında olunduğu ifade edildi.

Eylemi Devrimci İşçi Parti’li Öğrenciler, Emek Gençliği, Genç Sen, Gençlik Muhalefeti, Öğrenci Kolektifleri, Sosyalist Yeniden Kuruluş, TKP’li Öğrenciler, Demokratik Yurtsever Gençlik ve Akdeniz Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği beraber düzenledi.