Akdeniz'de 6 Mayıs anması: Yusuf, Hüseyin, Deniz sürüyor sürecek mücadelemiz

 

7 Mayıs günü Akdeniz Üniversitesi’nde üç devrimci, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilmesi açık hava tiyatro işgal edilerek protesto edildi.

Saat 19:30 Olbia’nın giriş yönünden sloganlarla yürüyüşe başlayan devrimci, yurtsever öğrenciler Olbia açık hava tiyatroya giriş yaptılar ve bütün akşam yapılacak anma programı için hazırlıklar başladı. Sahnenin bir tarafına üç devrimcinin posteri asılırken sahnenin diğer tarafına anmayı düzenleyen örgütlerin bayrakları asıldı. Sahnenin orta kısmına temsili bir dar ağacı koyuldu.

Anma programı üç devrimci özelinde bütün devrim şehitleri için yapılan saygı duruşuyla başladı. Yapılan saygı duruşu esnasında Nazım Hikmet’in “Güneşi İçenlerin Türküsü” şiiri okundu. Saygı duruşu sonrasında fotoğraflar ve videolar ile üniversite öğrencileri tarafından hazırlanan Denizler’i anlatan bir belgeselin gösterimi yapıldı. Belgesel gösteriminden sonra şiirler ve 3 devrimcinin son mektupları okudular. Mektupları okuyan öğrenciler sırasıyla Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Deniz Gezmiş’in son sözlerini darağacının altında okudular. Ardından kurum temsilcileri sırayla sahneye gelerek Denizlerle ilgili birer konuşma yaptılar. Anma yapılan müzik dinletisiyle sona erdi.

Yürüyüş ve anma etkinliği sırasında “Yusuf, Hüseyin, Deniz sürüyor, sürecek mücadelemiz”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Denizlere sözümüz devrim olacak”, “Katil devlet hesap verecek”, “Şehit namırın” sloganları atıldı.

Etkinliği düzenleyen kurumlar: Demokratik Gençlik Hareketi, Devrimci İşçi Partili Öğrenciler, Demokratik Yurtsever Gençlik, Emek Gençliği, Gençlik Muhalefeti, Genç Sen, Öğrenci Kolektifleri, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partili Gençler.