Akdeniz Üniversitesi’nde YÖK eylemine polis saldırdı

6 Kasım 2013 Çarşamba günü Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleştirilen YÖK eylemine üniversitenin özel güvenlik birimi (ÖGB) görevlileri ve polis saldırdı.

Akdeniz Üniversitesi Forumu’nun çağrısı ile saat 12.15’te Yakut Çarşısı önünde buluşan öğrenciler, Rektörlüğe doğru yürüyüşe geçtiler. Yürüyüşün sonlanacağı rektörlük önüne yaklaşıldığı sırada ÖGB barikatı ile karşılaşıldı ve yürüyüşe devam etmek isteyen öğrencilerle özel güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı. Ardından rektörlüğün etrafında konuşlandırılmış çevik kuvvet, öğrencilere saldırdı. Çevik kuvvet saldırısında birçok öğrenci yaralandı, 5 öğrenci ise gözaltına alındı. Saldırı ile dağıtılan kitle, rektörlük yolu üzerinde tekrar bir araya geldi. Görüşmeler sonucu polis barikatını geri çektirilmesi sonrasında rektörlük önüne yürüyüş gerçekleştirilerek basın açıklaması okundu.

Basın açıklaması sonrasında yemekhane önünden gözleme evine yürüyen öğrenciler, bir süre burada bekledikten sonra toplu bir şekilde YÖK gündeminin tartışılacağı forum alanına geçtiler. Forum alanı olarak belirlenen Hukuk Fakültesi amfisi sloganlarla işgal edilerek forum gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen yürüyüş ve forum sırasında sık sık “YÖK, polis, medya bu abluka dağıtılacak”, “Sermaye defol üniversiteler bizimdir”, “YÖK’te reform olmaz, YÖK kapatılsın”, “Her yer ODTÜ, her yer direniş”, “Her yer Akdeniz, her yer direniş” sloganları atıldı.

Eylem sırasında gözaltına alınan öğrencilerden dördü emniyetten ve biri ise savcılıktaki ifadelerinden sonra serbest bırakıldılar.