Akdeniz Üniversitesi’nde eylem: “Hırsız rektör istemiyoruz!”

Akdeniz Üniversitesi ile ilgili RedHack tarafından açıklanan yolsuzluk belgeleri ile ilgili dün, üniversitede bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz hafta RedHack’in (Kızıl hackerlar) YÖK sitesine yaptığı siber saldırıda birçok üniversiteye ait yolsuzluk belgeleri bulunmuş ve aynı gece bu belgelerin bir kısmı sosyal medya aracılığı ile paylaşılmıştı. 10 Ocak gecesi paylaşılan belgelerin büyük bir kısmı ise Akdeniz Üniversitesi’ne aitti.

Akdeniz Üniversitesi Devrimci Öğrencileri tüm bu açıklanan belgelerle ilgili olarak dün üniversitede bir yürüyüş gerçekleştirdi. Saat 12.30 da Olbia İş Bankası önünde bir araya gelen öğrenciler Olbia çarşı çıkışına doğru yürüyüşe geçti.  Öğrenciler yürüyüş boyunca sık sık “yolsuzluk yolunuz, istifa sonunuz”, “İsrafil’in ekibi yolsuzluk çetesi”, “hırsız rektör istemiyoruz”, “rektör istifa” sloganları atıldı.

Yürüyüş sonunda Olbia rektörlük çıkışına gelen öğrenciler burada basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada Akdeniz Üniversitesine ilişkin ortaya çıkan belgelerde, üniversitenin kampüs ve ilçelerdeki birçok bina ve tesis işlerinde yolsuzluk iddialarına ilişkin ihbar mektupları, savcılığın soruşturma evrakları ve YÖK’ün kovuşturmaya gerek olmadığına dair kararlarının olduğu belirtildi. Ayrıca açıklamada, diğer üniversitelere ilişkin belgelerde yolsuzluktan insan kayırmaya, görev suiistimalden tacize, esnaftan haraç almaktan üniversite kaynaklarını yağmalamaya, sahte diploma ile dekan yardımcılığına kadar yükselmekten, idari kararları ve mahkeme kararlarını sümen altı etmeye, üniversiteye yapılan bağışlarla 300-500 bin liralık araçlar almaktan hibe adı altından rüşvete… birçok bilginin var olduğu vurgulandı. Basın açıklamasını sonunda, tüm bu açıklanan belgelere karşı bu olayın takipçisi olacaklarını söyleyen öğrenciler Akdeniz Üniversitesi rektörü İsrafil Kurtcephe’yi istifaya çağırdı.

Okuman basın açıklaması ardından atılan sloganlarla eylem sonlandırıldı.