Akdeniz Üniversitesi'nde Berkin Elvan eylemleri

11 Kasım günü Berkin Elvan’ın ölüm haberinin gelmesi üzerine Akdeniz Üniversitesi’nde bütün gün eylemlerle geçti.

Saat 12:00’de yemekhane önünde buluşan öğrenciler, Berkin Elvan’ın ölümünü protesto etmek için ses çıkarma eylemi yaptı. Yemekhane içerisinde sloganlar ve alkışlarla beraber konuşmalarla Akdeniz Üniversitesi öğrencileri sokağa Berkin Elvan’ın ölümünün hesabını sormaya çağrıldı. Öğrenci yemekhanesinden sonra öğretim elemanlarının yemekhanesine gidilerek öğretim üyelerine yapılan ajitasyon ve sloganlarla eyleme davet yapıldı.

Yemekhanedeki eylemler sırasında yemekhanenin duvarlarına Berkin Elvan yazılamaları yapıldı.

Yemekhaneden çıkan öğrenciler Yakut çarşına ve daha sonrasında da Olbia Çarşısı’na yürüyüşler gerçekleştirdiler.

Olbia Çarşısı’nda yapılan yürüyüşün ardından Olbia İş Bankası önünde oturma eylemi yapıldı. Oturma eylemi sırasında sloganlarla Berkin Elvan’ın ölümü protesto edildi. Oturma eylemi sırasında “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Berkin Elvan mücadeleye devam”, “Berkin’in hesabı sorulacak”, “Katil devlet hesap verecek”, “Berkin’in katili Akp’nin polisi” sloganları atıldı. Olbia İş Bankası önündeki oturma eylemi 16:30’da İş Bankası önünden başlayacak yürüyüş için fakültelerde duyuru yapılması için saat 14:30’te sona erdirildi. Oturma eyleminden sonra öğrenciler fakültelerde eylem çağrısında bulundu.

Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yapılan konferansa katılıp Berkin Elvan’ın ölümü protesto eylemine çağrı yapmak isteyen öğrenciler, üniversite yönetimi tarafından konferansa alınmamak istendi. Öğrencilerin konferans salonuna girmek için kapıya yönelmesi üzerine özel güvenlikler daha sonra da fakülte binası içerisindeki çevik kuvvet saldırdı. Çevik kuvvet fakülte binası içerisine biber gazlı saldırıda bulundu. Öğrencilerin Hukuk Fakültesi’nin dışına çıkması üzerine tomalı ve panzerli müdahale başladı. Müdahale Olbia Çarşısı’na kadar devam etti. Öğrencilerin bir kısmının Tıp fakültesi tarafından okuldan çıkmasının ardından müdahale sona erdi.

Saat 16:30’da Olbia Çarşısı İş Bankası önünde tekrar buluşan öğrenciler ilk olarak üniversite içerisinde bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Daha sonra Kapalıyol’da yapılacak eyleme katılmak üzere yürüyüşe geçildi. Üniversiteden çıkan öğrenciler 100.Yıl bulvarı üzerinden yol kapatarak sloganlarla Kapalıyol’a kadar bir yürüyüdüler. Yürüyüş, Antalya halkından büyük destek gördü. Yürüyüş sırasında AKP’nin billboardlardaki seçim afişlerine öğrenciler tarafından “katil” yazıldı. 100.Yıl Bulvarı üzerinde bulunan AKP seçim bürosunun camlarına da öğrenciler tarafından yazılamalar yapıldı.