Ağlama anne, evlatların seninle!

15 Eylül saat 16:00’da İstanbul Kadıköy’de, “gençlerimizin ve özgürlüklerimizin katili AKP’den hesap sormak ve taleplerimizi daha da güçlendirmek” şiarı ile “Eylül’de gel” sloganı eşliğinde örgütlenen festival için on binlerce kişi büyük bir miting gerçekleştirdi.

Boğaziçi Caz Korosu’nun Gezi isyanı parçaları ile başlayan miting, Ozbi ve Praksis’in ufak çaplı konserleri ile devam etti. Daha sonra on binlerce kişi Gezi şehitleri için saygı duruşunda durup, hep birlikte Gündoğdu Marşı’nı okudu.

Saat 17:00 sıralarında sahneye Hayko Cepkin çıktı ve müzikleriyle birlikte Gezi isyanına destek mesajları verdi.

Bir taraftan şehitleri için hüzünlü ama diğer taraftan Gezi isyanının beraberinde getirdiği umut ile dolu olan kitleye Hayko Cepkin sahneden indikten sonra “Hepimiz Mehmet, Abdullah, Ethem, Medeni, Ali, Atakan olacağız” denildi.

Saat 17:45 gibi Ceylan Ertem sahneye çıktı. Ertem, Nazım Hikmet için Hrant için Hrant Dink’in katledildiği gün bir şarkı yazdığını, bugün Hrant Dink’in doğum günü olduğu için o şarkıyı söylemek istediğini söyledi. Kitle, “Faşizme inat kardeşimsin Hrant!” sloganıyla sanatçıya destek verdi.

Sahneden yapılan konuşmalarla emperyalist savaş politikaları, üniversitelerdeki baskı uygulamaları, savaşlara dikkat çekildi. Başbakanın polisimiz destan yazdı sözüne ithafen “yazılan bir destan varsa sokakları özgürleştirenlerdir” denildi.

Saat 18:30 civarında Grup Yorum sahneye çıktı ve ilk parça olarak İstanbul Okmeydanı’nda ekmek almak için evden dışarı çıkan ve polisin hedef gözeterek gaz fişeğiyle nişan alıp vurduğu ve 3 aydır komada olan 14 yaşındaki Berkin Elvan için “Büyü“ şarkısını söyledi. Grup Yorum, son olarak Çav Bella’yı on binler ile söyledi.

Saat 19:00'da “ağlama anne, evlatların seninle” sloganları eşliğinde Mehmet Ayvalıtaş’ın annesi Fatma Ayvalıtaş sahneye çıktı. Ayvalıtaş, Mehmet için üzülürken 6. şehit ailesinin de yanlarına katıldığını ve kimsenin ölmesini istemediğini söyledi. Fatma Ayvalıtaş’dan sonra söz alan Berkin’in babası Sami Elvan, Berkin’in şehitlerin mirasıyla büyüyeceğini söyledi. Kitle, “Diren Berkin, kardeşlerin seninle!” diye öfke ile haykırdı.

Cenk Taner ve ardından Mem Ba Zid ile devam eden miting programından sonra Taksim Dayanışması adına İstanbul Tabip Odası Genel Sekteri Ali Çerkezoğlu konuşma için sahneye çıktı. Çerkezoğlu, AKP’nin kendi halkına savaş açtığını, Ortadoğu’da ırk ve mezhep savaşlarını körüklediğini söyledi.

Saat 20:00’de Marsis, Yeni Türkü ve Bulutsuz Özlemi ile coşku devam etti. Bulutsuzluk Özlemi’nden sonra kitle tekrar şehitler için saygı duruşunda bulunup, “devrim şehitleri ölümsüzdür!” sloganını attı.

Saat 21:00'de Kardeş Türküler ile devam eden miting programı ses çıkarma eylemi ile devam edip, “katledilenlerin gülüşleri yerde kalmayacak” denerek mücadeleyi sürdürme çağrısıyla bitirildi.