Açlık grevlerinin 53. Gününde Ankara'da eylem

Açlık grevlerinin 53. gününde Ankara'da tutsakların ailelerinin de katılımıyla kitlesel bir basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirildi.

Cezaevlerinde Kürt siyasi tutsakların anadilde savunma ve eğitim hakları üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması ve Abdullah Öcalan üzerindeki tecritin sona erdirilmesi talepleriyle başlattıkları grev 3 Kasım itibariyle 53. gününe girmiş bulunuyor. Artık çok sayıda tutsak kritik eşiğe gelmiş durumda. Açlık grevlerinin 53. gününde Ankara'da tutsakların ailelerinin de katılımıyla kitlesel bir basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirildi. 12:00'de Sakarya Caddesi'nde yapılan eyleme KESK de Yüksel Caddesi'nde toplanıp oturma eyleminin yapıldığı alana gerçekleştirdiği yürüyüşle destek verdi. Desteğe gelen Halkevci annelerin Kürt analarla kucaklaşması ve birçok tutsak annesinin söz alıp yaptığı konuşmalar eylemin duygusal anlarıydı. Oturma eyleminin ardından BDP İl Örgütü'ne slogan ve marşlar eşliğinde yüründü.

Ayrıca açlık grevlerinin 51. günü olan 1 Kasım Perşembe akşamı ODTÜ öğrencileri 18:00'de yemekhane önünde buluşarak bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Önce ellerindeki meşalelerle kampüsü ve yurtlar bölgesini turlayan öğrenciler daha sonra eylemi Yüzüncü Yıl mahallesine taşıdılar. Mahalle içinde sokakları açlık grevlerine destek sloganlarıyla çınlatan öğrenciler meydana geldiklerinde bir basın açıklaması gerçekleştirerek “Ölüm değil çözüm istiyoruz” dediler. Daha sonra kampüse dönüldü ve açlık grevlerine destek olmak, eylemcilerin durumuna dikkat çekmek ve hükümeti adım atmaya zorlamak amacıyla süresiz dönüşümlü açlık grevine başlanarak çadırlar kuruldu.

ank-01-11-12-odt-ogrenciler-aclk-grevi4