Ne kadar staj günü, o kadar tam gün sigorta hakkımız!

Meslek liselerinde eğitim gören bizler, haftada en az 3 günümüzü işletmelerde staj yaparak geçiriyoruz. Staj uygulamasının amacı okulda teorik olarak gördüğümüz dersleri, uygulamalı şekilde işletmelerde öğrenmemizin sağlanmasıdır. Ancak kapitalizm öğrenme ayaklarından biri olan stajı alıp kendi sömürü çarkının içinde bir yere yerleştiriyor.

İşletmelerde çalışan işçilerle beraber neredeyse bütün işlere koşturulan biz meslek liseli stajyerlere yapılan sigorta ise prim günü olarak sayılmıyor. Bizlere yapılan sigorta sadece meslek hastalıkları ve iş kazalarını kapsıyor. Hatta staj için yapılan sigorta girişlerimiz sigorta başlangıcı olarak bile görünmüyor. Staj sigortalarımızın bu durumu yasalarla belirlenmiş. Yani kapitalizm bize tam bir sigorta hakkını bile fazla görüyor.

Staj yaptığımız gün sayısı kadar, sigorta prim günü sayılması hakkımızdır. Stajyer öğrenci çalıştığı işletmenin işçisidir. Bunun için kaç gün çalıştıysak o kadar prim işletmelerin patronları tarafından ödenmelidir.

Bugün öğrenci olarak hakkımızı aramazsak, yarın da hakkımızı savunamayız. Bu yüzden mücadelemizi geleceğe ertelememeliyiz. Şimdiden meslek liseliler olarak bir araya gelmeli ve mücadeleye atılmalıyız!

İzmir’den meslek liseli bir öğrenci

Bu yazı Gerçek gazetesinin Nisan 2018 tarihli 103. sayısında yayınlanmıştır.