Kariyerizmin yalanlarına gençliğin karnı tok!

kariyerizm

İstanbul Teknik Üniversitesi Kariyer Merkezi tarafından 19-20-21 Şubat tarihlerinde her yıl olduğu gibi bir Kariyer Zirvesi gerçekleştirildi. Zirveye davet edilenler arasında yok yok! 2 yıl önce işçilerinin grevinin yasaklandığı Şişecam’ın yöneticileri, işçilerini sendikalı oldukları için işten atan Flormar yöneticileri, haklarını arayan Mercedes işçilerine işten atmayla karşılık veren Mercedes’in direktörleri, milyarlarca lira kâr açıklayan ancak şirketinde işçileri mobbinge ve baskıya maruz bırakan Turkcell’in CEO’su ve daha fazlası…

Kariyer zirvelerinde anlatılan yalanlara karnımız tok!

Memleketin emekçisi, işçisi ay sonunu getirebilmenin, insanca bir yaşam sürebilmenin derdinde, öğrencinin yurt ve yemek fiyatları cebini yakıyor, okurken güvencesiz ve sigortasız çalışmak zorunda kalıyor, borç içinde yaşama atılıyor. Gençlik arasında işsizlik %23’e dayanmış durumda. Patronlar ve sözcüleri, kariyer zirvelerinde işsizlik silahını “kendinizi geliştirin” argümanının arkasına saklıyorlar;kendinizi geliştirin ki işsiz kalmayın”. “Siyaset boş iştir”, “siyaset yapmayın” diyerek işsizliği, işten atmaları, sömürüyü kaçınılmaz bir doğa olayı gibi göstermeye çalışıyorlar. Eğer bunlar kaçınılmaz ise “yönetici olup” işçileri daha fazla sömürmenin, sindirmenin yollarını arayarak kariyer basamaklarında yükselmeye, “parlak bir geleceğe”, bireysel bir kurtuluşa davet ediyorlar.

Bir yanda somut gerçekler duruyor, öbür tarafta ise patronların ve sözcülerinin bize tasvir ettikleri “parlak gelecek”. Bize “her koyunun kendi bacağından asıldığı” bir toplumda birbirimizin üzerine basarak yükselmenin yollarını anlatmayın. İş hayatının gerçeklerinin, yani sendikal haklarını kullandıkları için işten atılan, mobbinge uğrayan, sömürülen işçilerin ve emekçilerin durumunu biz gayet iyi biliyoruz. Kariyerizmin yalanlarına gençliğin karnı tok! O tasvir ettiğiniz parlak gelecek kariyerizm ile, bireysel kurtuluşla değil; işçisi, emekçisi, öğrencisi hep beraber mücadele ettiğinde gelecek!

                                                                                                                             

                                                                                                                                 İTÜ'den Devrimci İşçi Partili Öğrenciler