İTÜ’de yemekhane işçileri ile birlikte taşerona ve baskılara karşı mücadeleye

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yemekhanelerde çalışan taşeron işçiler, üniversite yönetiminin süregelen işçi düşmanı politikalarından oldukça zarar görüyor. İTÜ Maçka yemekhanesi işçileri, okul yönetiminin vurdumduymazlığından ve kurduğu baskılardan şikâyetçi. Uzun süredir yemekhane işçilerinin ısrarla dile getirdiği, yağışlı havalarda yemekhane çatısının içeriye su alması sorunu, rektörlük tarafından kulak arkası ediliyor. Çatı tamiratıyla sorun halledilebilecekken içeriye dolan sular yüzünden yemekhanede yemek yiyen öğrenci, hoca ve işçiler mağdur oluyor, yemekhane kullanılamaz hale geliyor. İçeriye dolan suları yemekhane işçileri güç bela temizleyebiliyor. İşçiler okul yönetiminin istese kolaylıkla üstesinden gelebileceği çatı sorununu bilinçli bir şekilde çözmediğini, işçilerin çalışma şartlarını daha da kötüleştirmek için kullandığını düşünüyor.

Üniversite yönetiminin, yemekhane işçilerine zulmü sadece çatı sorunuyla bitmiyor. Aynı zamanda yemekhanede işe yeni alınan ve görev tanımında taşeron işçilerin idaresiyle ilgili herhangi bir ibare olmamasına rağmen taşeron işçilerin işlerine müdahale etmeye çalışan gıda teknikerleri ve mühendisleri, işçiler üzerinde baskı kurmaya çalışıyor. Zaten kötü koşullarda, güvencesiz olarak çalışan işçiler bu baskıdan iyice bunalmış durumdalar. Hemen hepsi geçimini sağlamak için okul yemekhanesi dışında ek iş yapmak zorunda olan taşeron işçiler, hem rektörlüğün vurdumduymazlığının, hem yapılan bu keyfi baskıların, hem de düşük ücretlerin tek çözümünü taşeron sisteminin kaldırılmasında görüyor.

Biz Devrimci İşçi Partili Öğrenciler olarak, üniversitelerin sadece eğitim yuvası değil, aynı zamanda içinde binlerce işçinin çalıştığı işyerleri olduğunun farkındayız. Her yerde olduğu gibi üniversitelerde de işçi sınıfının yanında yer alarak, İTÜ’deki taşeron terörünün son bulması için gerekli her mücadeleyi vereceğiz. Rektörlüğün ve devletin hem işçilerin hem de öğrencilerin üzerinde kurmak istediği baskı, ancak ve ancak öğrencilerle emekçilerin omuz omuza mücadelesiyle son bulacaktır! 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Ekim 2017 tarihli 97. sayısında yayınlanmıştır.