IŞİD çetelerine ve destekçilerine geçit yok!

Geçtiğimiz günlerde pek çok üniversitede baş gösteren olaylarda IŞİD yanlıları yüzlerinde maske, ellerinde sopalarla üniversite öğrencilerine saldırdı. Bu saldırılar olurken özel güvenlik birimlerinin ve polisin çetelere hiçbir müdahalede bulunmayıp üniversite öğrencilerine saldırması ve gözaltına alması, polisin ve ÖGB'nin kimin yanında saf tuttuğunu bir kez daha ortaya çıkardı.

Bu saldırılardan sonraki günlerde Kobanê’ye destek amacıyla gerçekleşen eylemlerde bu sefer de polis, Hizbul-kontra ve faşistlerin işbirliği ile 40’a yakın insan öldürüldü. Gezicilere “çapulcu” diyenler bu sefer de eylemlere katılanlara “vandal” demeye başladılar.  Dış politikada  Sünni-Şii mezhep savaşını kışkırtmak için adımlar atan, Türkiye’nin Suriye ile sınırı olan bölgelerini emperyalizmin çıkarına göre hareket eden çetelerin silah ve tıbbi yardım alma merkezlerine çeviren, Suriye’deki özerk Kürt bölgesi olan Rojava’nın kendi yolunu çizmesini baltalamaya çalışan AKP iktidarı, iç politikada da hakkını arayan, duyarlı halka karşı kimi zaman polisler kimi zaman da beslediği faşistler ve Hizbul-kontra eliyle kan, vahşet ve ölümlerle cevap veriyor.

AKP, bir tarafta meclise sunduğu teklifle savaş tezkeresi çıkartarak oradaki halkları kurtaracağını iddia ederken diğer taraftan da yaşam hakkı için ve geleceği için mücadele eden Kobanê halkına karşı savaşan IŞİD çetelerini beslemeye devam ediyor. IŞİD’e gönderilen silah dolu tırlar, kullanılmayan bir demiryolunun IŞİD’e tahsis edilmesi gibi örnekler, bu savaşın baş sorumlularından birinin AKP olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Doğal olarak akla şu soru geliyor: Kendi besleyip büyüttüğü IŞİD’i kendi mi durduracak! Hükümet yetkilileri ve bakanlar, her türlü yardımı yaptıkları IŞİD’in tasmasını ellerinden kaçırmaya başladıkları anda her şeyi inkar ederek işin içinden sıyrılmaya çalışıyorlar. Günlerdir süren Kobanê’ye destek eylemleri ise bu işin o kadar kolay olmayacağını gösteriyor.

Günlerdir Kobané'de, emperyalizm ve Türkiye destekli IŞİD çetelerine karşı orada yaşayan Kürt, Ezidi ve Türkmen halkları, ırk ayrımı yapmadan beraberce hayatta kalma mücadelesi veriyor. IŞİD çeteleri ele geçirdikleri yerlerde insanları yaşlı, çocuk demeden katletmeye, kadınlara tecavüz etmeye, insanlara eziyet etmeye devam ederken Kobanê halkı yedisiyle yetmişiyle bu barbarlığa karşı direniyor. Kürt kuvvetleri IŞİD’e karşı muazzam bir mücadele sergiliyor. Bizler Kobanê halkının onurlu direnişinin yanındayız! Zulme, barbarlığa karşı halkların kardeşliğinin bayrağını yükselten Kobanê direnişinin yanındayız!

Kobanê direnişine sahip çıkmak için günlerdir Türkiye’nin dört bir yanında süren eylemler birçok ilde IŞİD ve Hizbul-kontro, polis terörü dışında bir şeyi daha gösterdi: Halkların kardeşliğine, dayanışmaya inanan milyonları! Şimdi bu sayıyı daha da arttırmanın, hep beraber ezilen halkların mücadelesine omuz vermenin zamanıdır! Şimdi omuz omuza alanlara çıkmanın, mücadelenin ve birliğin zamanıdır!

Gezicilere “Çapulcu” dediler, Kürtlere “Vandal” diyorlar. Gün dayanışma günüdür!

Eli sopalı sokak kabadayılarına ve Hizbul-kontra çetelerine geçit yok!

Yaşasın halkların kardeşligi!

Bijî biratîya gelan!

13 Ekim 2014