Ege Üniversitesi işgali yargılanamaz!

Soma katliamının ardından katliamı protesto etmek için bazı üniversiteler, öğrenciler ve üniversite çalışanları tarafından işgal edilmişti. İşgallerden birisi de Ege Üniversitesi'nin Yabancı Diller Yüksekokulu'nda gerçekleşmiş ve işgal eylemine katılan öğrencilere helikopterlerden inen polis plastik mermilerle saldırmış ve 31 öğrenciyi darp ederek gözaltına almıştı. Hazırlanan iddianamede 38 öğrenci hakkında okulun duvarlarına yazılan Soma ve Berkin Elvan yazılamaları delil gösterilerek dava açıldı.  

Berkin Elvan bir halk isyanı şehididir, Soma bir katliamdır. Bunu dile getiren öğrencilerin eylemleri meşrudur. Bu dava bugünün işçilerine omuz veren geleceğin işçileri ve işsizleri olan öğrencileri, halk isyanına katılanları, Soma katliamından sonra tekrardan sokaklara çıkan, taşeron sistemine karşı çıkan insanları tehdit etmek için açılmıştır! 

Soma'da yaşanan katliama yönelik hiçbir tedbir alınmazken, işçiler yine aynı koşullarda çalışmaya mahkum bırakılırken yeni Somalar olmasın, yüzlerce işçi ölmesin diye gerçekleştirilen işgallere katılan öğrenciler hakkında tutarsız iddialar ile 19 yıl ceza istenmektedir. Bu dava Soma ile birlikte sınıf siyasetine adım atan ve kendi mücadele yöntemleri olan işgallerle ve boykotlarla aktif rol oynayan öğrencileri sindirme davasıdır. Kısacası bu dava siyasi bir davadır! Asıl suçlular Soma katliamına kaza deyip katliamları meşrulaştıranlardır! Asıl yargılanması gerekenler, katliamda sorumlu olan patronlardır! Asıl yargılanması gereken hırsız ve katil AKP'dir! Onun başbakanıdır, tekmeleyen danışmanıdır, onun şirketidir! Asıl yargılanması gerekenler, katliama sebep olan çalışma koşullarını yaratan ve madenleri denetlemeyen, patronları koruyan devlet yetkilileridir! 

Patronların temsilcisi olan Tayyip Erdoğan ve onun danışmanı Yusuf Yerkel ölen işçilerin yakınlarına şiddet uyguladıkları halde haklarında kovuşturma bile açılmazken, öğrenciler için istenen 19 yıl, yargının bir kez daha patronlardan ve onların devletinden yana olduğunu ispatlıyor.  Soma Holding gibi holdingler üniversiteleri kendi arka bahçeleri gibi kullanırken, işçilerin haklarını savunan öğrencilere onlarca yıl hapis cezası istenmesi Soma'dan sonra hiçbir şeyin değişmediğinin bir göstergesidir. 

Bu dava ile devlet, bir kez daha patronların yanında saf tuttuğunu ortaya koymuştur. Ve devletin yargıçları taşeronlaşmaya, özelleştirmeye karşı mücadele eden öğrencilerin meşru mücadelesini sindirmeye çalışmaktadır. İşçi sınıfının safında mücadele etme iradesini ortaya koyan öğrencileri sindiremezsiniz! 

Daha fazla kâr için göz göre göre ölüme yollanan Soma işçisinin sesini Devrimci İşçi Partili Öğrenciler olarak işgallerle adını duyuran İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ve Ege Üniversitesi'nde ve bulunduğumuz her yerde haykırmaya devam edeceğiz! 

İşçi sınıfının mücadelesine boykotlarla, işgallerle destek olan öğrencilerin meşru mücadelesine yönelen bu saldırı karşısında başta DİSK, KESK, TÜRK İŞ, TMMOB, TTB olmak üzere tüm emek ve meslek örgütlerini bu davayı sahiplenmeye çağırıyoruz. 

Devrimci İşçi Partili Öğrenciler