Bedavacı değil, öğrenciyiz

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nden bir öğrenci

Ben Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde okuyan bir üniversite öğrencisiyim. Hepimizin bildiği üzere biz çoğu üniversite öğrencisinin ortak sorunu KYK kredi borçlarıdır. O yetmezmiş gibi bir de geçtiğimiz aylarda cumhurbaşkanı üniversite öğrencilerine burs almak yerine kredi almaları ve bedavacılığa alışmamaları gerektiğini söyledi. Eğitim tümüyle ücretsiz olması gerekirken bize dayatılan kredinin bizi nasıl bir borca soktuğunun ya farkında değiller ya da farkında olup da bizi bile bile böyle bir borca mecbur bırakıyorlar.

Daha bugünden, mezun olduğumuzda biz bu borcu nasıl öderiz ya da ödeyebilir miyiz kaygısı içindeyiz. Bugün de zar zor geçiniyor, harçlığımızı çıkarmak için çalışıyoruz. Okul harçlığı için inşaatta çalışırken ölen arkadaşlarımız var. Daha çok kısa bir süre önce, yarıyıl tatilinde çalışan bir lise öğrencisi arkadaşımızı, işe gittiği sırada karşıdan karşıya geçerken trafik kazasında kaybettik.

Okuduğumuz alanlarda birçoğumuz iş bulmakta zorlanıyoruz. Bir de üstüne acaba aldığımız krediyi ödeyebilir miyiz endişesi içinde olmak istemiyoruz. Bu yanlıştan dönülmesi ve bir kredi borcunun dayatılmaması gerekir. Ama tabii bugünün hükümetine baktığımızda, böyle bir şeyin pek mümkün olmadığını görüyoruz. Devlet kaynak yok dese de bu doğru değil. Aslına bakarsanız devlet, vergi borçlarını sildiği özel şirketlere (örneğin Cengiz Holding) ayırdığı kaynağın yarısı kadarını ya da bir avuç azınlığın çıkarına harcadığı bütçelerin çok azını eğitime harcasa biz öğrencilerin temel ihtiyaçları karşılanacak, öğrenciler kredi değil burs ihtiyacı bile duymayacak. Onların bunu anlamayacaklarını ve düşünmeyeceklerini bildiğimiz için biz öğrencilerin bir şey yapması gerekir. Geleceğimizi onların insafına bırakırsak değişen hiçbir şey olmayacağını biliyoruz. Ve bu yüzden bütün üniversiteli arkadaşlarımı mücadeleye davet ediyorum. Böyle bir duruma sessiz kalarak hiçbir şeyi çözemeyiz. İcra memurları kapımıza dayandığında değil, yolun başındayken tepkimizi gösterelim, elimizden çalmaya çalıştıkları geleceğimize sahip çıkalım.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nden bir öğrenci

 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Şubat 2019 tarihli 113. sayısında yayınlanmıştır.