Akdeniz Üniversitesi ışık değil, soruşturma saçıyor!

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü, son bir ay içerisinde başta sosyalist ve yurtsever öğrenciler olmak üzere 600 öğrenciye soruşturma açtı. Açılan soruşturmaların nedeni olarak, herkes gibi öğrencilerin de anayasal hakkı olan basın açıklaması yapmak ve yürüyüşlere katılmak gibi olaylar gösteriliyor.

Son yıllarda yolsuzluk iddialarıyla gündemden düşmeyen Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü, yolsuzluk iddialarına cevap bile vermezken ve üzerini örtmeye çalışırken, yasal haklarını kullanan öğrencilere soruşturma açmak için gözünü bile kırpmıyor. Halk isyanı sonrasında üniversite öğrencileri, AKP hükümetinin olduğu kadar üniversite yönetimlerinin de korkulu rüyası haline geldi. Bu yüzden de öğrencileri soruşturmalarla baskı altında tutmaya çalışıyorlar.

Hakkında soruşturma açılan öğrencilerin isimleri ve soruşturma konuları fakülte binalarındaki panolara asılarak öğrenciler teşhir ediliyor. Öğrenciye soruşturması tebliğ edildiği halde tebligatın bir kopyası da ailelere gönderiliyor. Açılan bu soruşturmalar, hukuksuzluğu bir yana bir de usule aykırı şekilde sürdürülüyor.

YÖK disiplin yönetmeliğinde olmayan maddelerden soruşturmalar

Üniversitenin bu soruşturma listelerini tek başına oluşturmadığı ortada. Öyle ki açılan bazı soruşturmalar YÖK disiplin yönetmeliğinde olmayan maddelerden açılmış durumda, Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü, polis ve savcıların işini hafifletmek istercesine polis fezlekelerini kopyalayarak öğrencilere soruşturma açıyor.

Üniversite yönetimi için “Berkin Elvan’ı anmak”, ”kadına yönelik şiddeti protesto etmek” suç sayılırken, üniversite kampüsü içerisinde silah, bıçak ve sopalarla öğrencilere saldıran faşistlerin öğrencilerin canına kast etmeleri suç sayılmıyor. Sosyalist, yurtsever öğrencilere katılmadıkları eylemlerden bile soruşturma açan üniversitesi yönetimi, eli silahlı faşistleri görmezden geliyor. Aynı zamanda Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü, başka alanlarda kıramadığı rekoru bir öğrenciye açtığı 22 soruşturmayla kırıyor. Akdeniz Üniversitesi’nin sloganı, “Işık Saçan, Toplumu Aydınlatan Üniversite”. Işığı bilmeyiz ama soruşturma saçtığı kesin!

Örgütlü gençlikten korkuyorlar

Bu soruşturma ablukasının nedeni aslında çok açık. Gezi ile başlayan halk isyanının en önemli dinamiklerinden olan öğrencilerin tekrar sokaklara çıkmasından, örgütlü gençliğin gücünden korkuyorlar. Bu yüzden etekleri tutuşmuş durumda etrafa soruşturma saçıyorlar. Bu soruşturmaların bizi susturabileceğini, Soma’nın, Ermenek’in, Berkin’in ve daha nicelerinin hesabını sormayacağımızı sanıyorlar.

Biz Devrimci İşçi Partili Öğrenciler olarak diyoruz ki; bu soruşturma ablukası kırılacak. AKP hükümeti ve üniversite yönetimlerinin baskıları, soruşturmaları ve yaptığı gözaltılar örgütlü öğrencileri yıldıramayacak.

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Ocak 2015 tarihli 63. sayısında yayınlanmıştır.