Zulüm bitmiyor! Herkese var EYT’lilere yok!

eyt

Emeklilikte yaşa takılanlar ne zaman gasp edilen haklarını istese hükümet hemen Sosyal Güvenlik Kurumu’nun açıklarından, “aktüeryel denge” hesaplarından dem vuruyor. “EYT’lilere hakları verilirse sosyal güvenlik batar” masalları anlatıyorlar. EYT’lilere zulme dayanın diyorlar. Ama özellikle salgın döneminde işsizlik artarken, işini korumak zorlaşırken, işten atılanın tekrar iş bulması neredeyse imkânsızken ve ücretsiz izin dayatması ortadayken EYT’liler için bu zulme dayanmak imkânsız hale geliyor.

EYT’lilerin karşısında bin dereden su getiren AKP iktidarı sermayeye ise muslukları sonuna kadar açıyor. İlk iş patronlara 100 milyarlık destek paketi açıklayan, patronların SGK borçlarını erteleyen, vergi borçlarını silen devlet burada da durmadı. Kısa çalışma ve ücretsiz izinle patronları primden de ücret ödemekten de kurtaran devlet son istihdam paketiyle tam zamanlı çalışmaya dönen patronların primlerini 3 ay süreyle işsizlik sigortası fonuna yıkma fırsatı tanıdı. Aynı iktidar SGK’ya her yıl yasa gereği ödediği ve SGK’nın sosyal güvenlik gelirlerinin yaklaşık yüzde 20’sine tekabül devlet (2018’de 54 milyar lira) desteğini de bir buçuk yıldır ödemiyor.

SGK el birliği ile hortumlanıyor ve batırılıyor. Yarın EYT’liler haklarını istediğinde yine aynı hikayeleri anlatacaklar, EYT’lilerin hakları verilmediği gibi tüm işçi ve emekçilerin emeklilik haklarını gasp edecek yasalar hazırlayacaklar. Ama artık bu halkın karnı yalanlara tok! Kaynak var. Sadece EYT’liye, işçiye, emekçiye, emekliye yok! Unutmamalıyız, hak verilmez alınır! 

 

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Ağustos 2020 tarihli 131. sayısında yayınlanmıştır.